За љепши Шамац (ФОТО)

Акција под називом „За љепши Шамац“ која је на иницијативу Начелника општине почела прије мјесец дана, наставља се и даље.

У периоду од 14. априла када је акција почела, симболично у пет до 12 часова, вођене су активности на хортикултурном уређењу града, уређењу кружног тока, улаза у град код предузећа „Ушће Босне“ а.д. и улаза у град код „Топлане“, уклањању шибља и ниског растиња на зараслим јавним површинама и парцелама у власништву Општине, прикупљању комуналног отпада са јавних површина, уклањању остатака од плаката и огласа са стубова јавне расвјете и стабала, постављању нових клупа, замјени дотрајалих дијелова на постојећим клупама и фарбању, орезивању дрвећа, фарбању бетонских саксија, прању улица и др.

Према ријечима начелника Одјељења за просторно уређење и стамбено – комуналне послове Ведране Михаљчић у граду Шамцу досада је проведено низ активности, многе су још у току, а планиране су нове активности које ће се изводити до краја године, а све у циљу да град љепше изгледа.

На улазу у град код кружног тока обављене су активности око припремања земљишта и посађене су саднице украсног биља.

На улазу у град код „Ушћа Босне“ а.д. уклоњени су стари јарболи, припремљено је земљиште и засађене су саднице украсног биља, те посађено цвијеће.

На улазу у град код „Топлане“ припремљено је земљиште и засађено цвијеће.

Уређена је и насута улица која спаја два насеља, насеље Немањића и насеље Југовића, а излази на улицу Цара Душана.

У парку су уклоњене старе саднице, орезано постојеће и посађено украсно шибље и руже, уклоњена дотрајала жива ограда и посађена нова, замијењени дотрајали дијелови клупа и клупе офарбане, уклоњене старе и постављене нове канте за смеће, те повађене старе и засађене нове саднице украсног биља, опран споменик погинулим у НОР, уклоњене старе бетонске саксије и постављене нове у којима су засађене саднице сезонског цвијећа, украсног биља и ружа.
На градском тргу уклоњене су старе дотрајале клупе, постављене нове, постављене нове канте за смеће, уклоњени осушени чемпреси и засађене нове саднице сезонског цвијећа
.

Све бетонске саксије у граду су офарбане и у њима посађено цвијеће.

У жардињеру на тргу засађено је ново украсно дрво Бонсаи, а у исту жардињеру биће засађено и ново сезонско цвијеће.

Очишћене су, офарбане и постаљене огласне табле и рекламни панои, те офарбане клупе поред парапетног зида.

У улицама „Краља Александра I Карађорђевића“, „Николе Тесле“ и „Светосавској“ замјењени су стари, те постављени нови саобраћајни знакови.

Код споменика палим борцима и цивилним жртвама отаџбинског рата Мјесне заједнице Шамац, засађено украсно биље и цвијеће.

Опране су све улице у ужем центру града и трг, а офарбана је ограда на малом мосту према ријеци Босни, прије моста према Пруду.

На подручју града ових дана воде се активности кошења зелених површина, сади сезонско цвијеће, уређују површине на неизграђеном градском земљишту, те сасијеца шибље и ниско растиње.

Након васкршњих празника наставља се са активностима чишћења и уређења неизграђеног градског грађевинског земљишта, активностима на изградњи одбрамбено путног објекта код зграде Суда.

Планирано је постављање јарбола на улазу у град код предузећа „Ушће Босне“ а.д. и код кружног тока, те се настављају активности на одржавању чистоће града кроз набавке додатних канти за смеће у ширем дијелу града, фарбањем стубова саобраћајних знакова на цијелом подручју града, биће постављена хоризонтална сигнализација.

Све ово све активности с циљем да град буде љепши и уређенији, те се требају радити у континуитету.

У акцији „За љепши Шамац“ учествовали су ученици Основне и Средње школе из Шамца, волонтери Црвеног крста, Цивилна заштита, плесни клуб Принцес“, Одсјек територијалне ватрогасне јединице, предузећа „Посавски борци, Слободна зона“, Сигма Комерц, Ушће Босне, Центар за социјални рад, Водовод и Канализација, Дуле,Е Метал, Мјесна заједница Шамац, Удружења жена Брвник и „Горња Слатина“, мото клуб Викинг, Коло српских сестара „Косовка дјевојка“ и грађани.

Начелник општине захваљује свима који својим учешћем дају допринос да наш град буде љепши и чистији.

Посебна захвалност упућена је предузећима „Ушће Босне, Сигма Комерц, Дуле, Метал Холанд“, стакларској радњи „Горан“ и Мото клубу „Викинг“.

Позивамо све грађане да се укључе и узму учешћа у акцији и све своје приједлоге и сугестије јаве на број телефона 065/471-484.