Уклањање мина у Обудовцу и Гребницама

У мјесним заједницама Обудовац и Гребнице у општини Шамац настављено је деминирање локација загађених минама, а у плану је деминирање и у мјесним заједницама Баткуша, Брвник, Корница и Гајеви.

У Обудовцу је настављено деминирање 26.000 метара квадратних на локацији Обудовац – Старице, које врши Републичка управа цивилне заштите, те 133.000 метара квадратних у Гребницама, на локацији Гребнице – Оградице 1.

Оба пројекта деминирања финансира Влада Републике Српске.

Према плану Норвешке народне помоћи, наставак деминирања у Гребницама у дијелу Гребнице - Лијесковац изводи НПА, која има пет задатака за деминирање који ће бити реализовани до краја 2013. године.

"Ријеч је о пројектима Гребнице – Оградице, Гребнице - Засјека, Лијесковац - Гребнице 3, Лијесковац – Гребнице 4 и Лијесковац – Гребнице 5, укупне површине 674.000 метара квадратних, које финансира Влада Њемачке", рекао је координартор за деминирање Милан Благојевић.

Он је додао да упоредо са ових пет пројеката њемачка Влада финансира и два пројекта у општини Домаљевац - Шамац, које изводи НПА.

Према Благојевићевим ријечима, на овом подручју је остало припремљених 20 пројеката за деминирање, укупне површине око 800.000 метара квадратних.

Локална заједница Шамац обавезала се да ће пружити сву логистичку подршку деминерским тимовима.

Светлана Павловић, дипл.журналиста