Уз обнову мора да траје и развој Српске

Предсједник Владе Републике Српске Жељка Цвијановић изјавила је након посебне сједнице Владе Српске у Шамцу да процес обнове након катастрофалне поплава мора бити комбинован са процесом развоја.

Процес обнове је апсолутна опредијељеност локалне и републичке власти и подразумијева нашу пуну пажњу и усмјереност, али тај процес мора да буде комбинован са процесом развоја, што значи да све оно што је започето раније не може да стане и све што у Републици Српској треба да урадимо у развојном смислу мора да се деси, рекла је Цвијановићева.

Цвијановићева је на конференцији за новинаре подсјетила да се обнова обавља кроз подјелу ваучера угроженим домаћинствима, али и средствима међународних и домаћих донација.
Изградити боље него што је било, то је принцип који је Влада усвојила не само за обнову кућа након поплава, него за цијели амбијент у Републици Српској, поручила је Цвијановићева.

Према њеним ријечима, за куће које због клизишта или из других разлога не буду могле бити поново изграђене на истом мјесту обезбиједиће се изградња објекта на другој локацији, због чега је неопходна добра сарадња републичке и локалне власти.

Цвијановићева је нагласила да ће се и буџетска средства користити као подршка развоју, али истовремено и у процесу обнове.

Након посебне сједнице Владе Српске Цвијановићева је најавила и снажну и свеобухватну реформу система Цивилне заштите у Републици Српској, јер је поплава указала на одређене слабости.

Систем Цивилне заштите мора се ојачати статусно, организационо и материјално, оцијенила је Цвијановићева и додала да је за то потребна и измјена легислативе.
Према њеним ријечима, данас је формирана функционал
на радна група која ће радити на овој реформи.
Цвијановићева је истакла да је засједање у Шамцу начин да се грађанима покаже опредијељеност Владе да се помогне овом и свим другим просторима и општинама у Републици Српској који су угрожени у мајским поплавама.
Према њеним ријечима, на засједању у Шамцу разматран је и надзор над радом локалних управа, све у функцији унапређења система управе на локалном и републичком нивоу.
Цвијановићева је похвалила општину Шамац за реаговање у току поплаве и њену спремност да у вријеме обнове брзо и ефикасно припрема неопходне пројекте.
То ће, како је истакла, омогућити врло брзу обнову свих институција, школа и вртића у Шамцу, захваљујући различити
м изворима финансирања који су већ обезбијеђени.

Светлана Павловић, дипл.журналиста