Швајцарски Црвени крст најавио помоћ поплављеним

Начелник општине Шамац Саво Минић изјавио је, након разговора са представницима швајцарског Црвеног крста, да би у општинама Шамац, Домаљевац, Орашје и Оџак требало да допреми око четири милиона КМ помоћи за поплављено становништво.

Минић је истакао да швајцарски Црвени крст посредством ове организације у Шамцу жели да дијели помоћ, те да би до краја јула требало бити познато колики ће износ добити Шамац и колики је број корисника.

Он је навео да је разматрана и методологија расподјеле средстава и да се првенствено утврде јасни критеријуми приликом подјеле, односно којим домаћинствима ће бити дата средства.
Битно је да у овом моменту имамо реална обећања да ћемо, након овог састанка, у скорије вријеме добити информацију на основу које ћемо знати тачан износ средстава који ће бити додијељен општини Шамац посредством шамачког Црвеног крста, рекао је Минић.

Представник швајцарског Црвеног крста Фредерик Блас истакао је да је у овај програм помоћи укључен и аустријски Црвени крст који је и раније био активан у пројектима у вези са поплавама.

У овом тренутку треба да идентификујемо шта ће се у свакој конкретној заједници радити, да прођемо кроз критеријуме који је број становништва угрожен, који је број лица са инвалидитетом, број дјеце, број старих особа, па тек онда ћемо знати тачне податке, рекао је Блас.
Он је истакао да је почетак пројекта, који је планиран на годину дана, предвиђен за септембар, те да ће прво услиједити помоћ у обнови кућа, а затим у храни и пољопривредним усјевима.
Састанку са представницима швајцарског ЦК присуствовали су замјеник начелника Милан Николић, предс
једник Скупштине Предраг Маринковић, шеф одсјека за друштвене дјелатности и секретар шамачког ЦК Дана Радуловић.

Светлана Павловић, дипл.журналиста