Са сједнице Скупштине (ВИДЕО)

Након сједнице Скупштине општине Шамац Начелник општине Ђорђе Милићевић изразио је задовољство што је приједлог Буџета усвојен, истакавши да је то битно за даље функционисање општине Шамац.

„Оно што је проблематично, јесте чињеница да су усвојена два амандмана скупштинске већине у којима имају намјеру да и даље воде један потрошачки Буџет и да ових 7.414. 000 КМ колико је превиђено буџетом у већем дијелу буде потрошачки, а то није била моја намјера као предлагача.

„Амандманима су увећали бруто плате и накнаде Центру за социјални рад, а смањили субвенције на запошљавање у привреди. То је веома лоше за ову привреду која вапи за инвеститором, врло лоше за Општину која се налази у оваквом привредном колапсу данас- каже Милићевић.
Милићевић каже да очекује у првој половини 2017. године и Ребаланс Буџета.

„Оно што је поново политичка тема и што је веома опасно за грађане општине Шамац, јесте да је скупштинска већина на дневни ред ставила тачку преиспитивање законитости измјене и допуне систематизације радних мијеста који је донио начелник. То је у надлежности начелника, Закон о локалној самоуправи је то јасно рекао, овдје није дошло до великог отпуштања радника- каже Милићевић наводећи чињеницу да је 4 радника тренутно нераспоређено међу којима вјероватно и због неких породичних односа људи имају намјеру да блокирају смањење оног што мора да се деси, а то је смањење радника општинске административне службе и стварање услова да у реалном сектору један дио тих људи запосли.

Он каже да је то типично политичарање о овој теми, те да је намјера да се Скупштина бави неким тривијалним темама, умјесто темама које значе опстанак ове општине.

Предсједник Клуба одборника СНСД Предраг Маринковић истиче да су на Скупштини усвојили два најбитнија документа када је у питању функционисање локалне заједнице.

„То је Буџет и Програм рада Скупштине општине. Потврђује се оно што сам рекао од првог момента, без обзира што је скупштинска већина окупљена око СНСД/ДНС, Независна странка „др Михајло Товирац“ и Хрватска коалиције - ХДЗ БИХ – ХДЗ 1990. и што начелник општине није из редова скупштинске већине, ми нећемо бити неко ко ће опструисати рад локалне заједнице- каже Маринковић.

Он каже да су подржали Буџет и све одлуке које се односе на прилив средстава у Буџет, то је висина стопе оперезивања на непокретности и друге одлуке амандмана које су предложили, а које је начелник у првом маху прихватио.

„Све је било договарано и усглашено на састанцима Колегија, а односи се на одржавање јавних површина када је конкретно у питању „Слободна зона“ и Комунално предузеће. Предвиђених 100.000 КМ смо повећали на 155.000 КМ, у номинали то није повећање, поскупљење услуга комуналног предузећа. У прошлој години те услуге одржавања јавних површина износиле су преко 250.000 КМ, а ми хоћемо да та сума буде на одређеном нивоу, да услуге које су битне за грађане општине, а то је одржавање комуналног реда хигијене и чишћење улица буде на задовољавајућем нивоу како то треба да буде у граду као што је Шамац – каже Маринковић.

На питање новинара зашто није усвојена Информација Начелника општине између двије Скупштине Маринковић каже.

„Ја ту апострофирао једно своје незадовољство које се протегло испред наше Коалиције, а то је јесте начин одвијања јавних расправа када је у питању буџет. Јавне расправе су процедурална обавеза, сматрам да су искориштене у политичке сврхе, да су изношене неистине, изгледало је као промотивни слуп, а не расправа о буџету – каже Маринковић додајући да су изношене одређене неистне када је у питању и сам статус Буџета општине које је наслиједио нови начелник Ђорђе Милићевић од свог претходника Саве Минића.

Предсједник одборничког клуба СДС Благоје Симић каже да је добро што је Буџет усвојен и за њега је гласао и клуб одборника СДС.

„Гласали смо за Буџет, али не у оном приједлогу у којем смо ми хтјели да буде. Буџет треба да буде штедљив и рационалан, а ипак су неке ставке отишле у правцу потрошње него што су првобитно предлагали клуб СДС и НДП, али у сваком случају добро за грађане општине да је приједлог буџета усвојен – каже Симић.

Када је на дневни ред стављен приједлог закључка о испитивању законитости Одлуке Начелника о новој систематизацији радних мјеста, скупштинска већина је рекла да ће се обратити Министарству локалне управе о законитости начелникове одлуке.

Одборници НДП, СДС и СП напустили су скупштинску салу, јер како кажу нису хтјели да се баве политиканством, сматрајући да не треба да задиру у Одлуке које су из надлежности Начелника општине, а за које начелник тврди да су у складу са Законом.