UNICEF финансира нове пилот пројекте

Фонд UN за дјецу (UNICEF) у БиХ финансираће нове пилот пројекте за четири локалне заједнице за израду планова у кризним ситуацијама.

За локалне заједнице Маглај, Шамац, Домаљевац и Добој биће издвојено по 10.000 КМ, а средства ће бити намијењена искључиво за центре за социјални рад.

То ће подразумијевати практичну примјену „Приручника за дјеловање центара за социјални рад у ванредним ситуацијама изазваним природним несрећама“, чију су израду у 2015. години подржали UNICEF у БиХ у сарадњи са федералним Министарством рада и социјалне политике и Министарством здравља и социјалне заштите Републике Српске.

Драшко Гајић, доцент Факултета политичких наука Бањалука, који је координатор стручног тима за израду тог приручника, рекао је данас новинарима да је у 2016. години планирана израда процјене ризика и плана дјеловања центара за социјални рад у општинама које су директно погођене несрећама.
Општина Шамац била је највише погођенa поплавама, планирано је да она буде пилот општина која би уз подршку стручног тима и UNICEFA радила на процјени ризика и плана дјеловања центара за социјални рад у кризним ситуацијама, навео је Гајић.

Према његовим ријечима, приручник је израђен кроз подршку стручних радника центара за социјални рад и њихових искустава из 2014. године, а Центар у Шамцу дао је немјерљив допринос, те је ужи стручни тим та искуства и пренио у ову публикацију.

Вођа програма социјалне заштите UNICEFA БиХ Селма Катић каже да приручник даје смјернице центрима за социјални рад како да поступе прије и након кризе, те да их треба даље разрадити на нивоу локалне заједнице.

Према њеним ријечима, радиће се мултисекторски план, а осим Центра за социјални рад, радиће се и са Црвеним крстом, Цивилном заштитом, Домом здравља и школама.

Она је нагласила да ће конкретне активности на нивоу локалних заједница почети у марту и трајаће до краја године, те да су обезбијеђена и средства за додатне едукације.

Директор Центра за социјални рад у Шамцу Вељко Милкић захвалио је UNICEF-у, ресорним министарствима, Факултету политичких наука и општини што су омогућили да Центар учествује у пројекту, да се ангажује у подизању нивоа квалитета социјалних услуга.

Он је навео да на подручју Шамца има 1.500 корисника Центра по разним категоријама, а да се у ванредним ситуацијама тај број може вишеструко повећати.