У пет пројеката обнове уложено милион КМ

Директор Мисије USAID-а у БиХ Питер Дафи и представник Католичке службе за помоћ (CRS) Марк де Силва посјетили су данас Шамац чију су обнову послије катастрофалне мајске поплаве 2014. године ове двије организације помогле са милион КМ.

Дафи и Де Силва данас су са начелником општине Шамац Савом Минићем посјетили обновљени Ватрогасни дом и Ветеринарску станицу.

Ова два објекта, те санација Његошеве улице, чишћење система одвода и обнова „изливне грађевине“, као и обнова одводних канала у више мјесних заједница обављени су у оквиру пројекта „Обновом инфраструктуре до економског јачања заједница“ (CESTA), који је финансирао USAID, а имплементирао CRS.
Помоћ за обнову пољопривредне производње добило је 50 породица.
Дафи је рекао да је пуно тога урађено што је показатељ добре сарадње између представника грађана, међународне заједнице, предузетника и општине.

Драго нам је што смо дио тима који је помогао да се ураде и заврше ови пројекти, каже Дафи.

Де Силва је рекао да је обиљежен завршетак пет пројеката и да је задовољан доприносом општине која је у њихову реализацију уложила 20 одсто средстава.

Свјесни смо шта још треба да се уради јер је поплава преполовила и пословне успјехе и треба даље радити на обнављању, истакао је Де Силва.

Минић је захвалио за уложена средства и реализоване пројекте који су измијенили Стратегију локалног економског развоја, те истакао да ће бити потребно још времена и сарадње да би се побољшала ситуација на овом подручју.

Начелник општине Шамац Саво Минић истакао је значај и изузетну сарадњу и компатибилност у изради пројеката гдје су општина и грађани заједно учествовали у одабиру пројеката.

„Сматрам да је ово један од могућих путева да општина Шамац ипак може рећи да је свако зло за неко добро и имати један тим који ће реализацијом ових пројеката доприњети много бољем стању на овом подручју- каже Минић.

У пројекту „Обновом инфраструктуре до економског јачања заједница“ (CESTA) које је финансирала Америчка агенција за међународни развој (USAID), а имплементирао Catholic Relief Services БиХ (CRS) у Шамцу је обновљен Ватрогасни дом, Ветеринарска станица, очишћен систем одводње, санирана Његошева улица, обновљена изљевна грађевина.

Кроз пројекте у којима су учествовали и грађани обновљени су одводни канали у више мјесних заједница, а 50 породица је добило помоћ за обнову пољопривредне призводње.

Кроз пројекат CESTA у обнову наведене инфраструктуре у Шамцу је уложено милион КМ, од чега је допринос CRS-а и општине Шамац 20 %.