Обиљежен Дан Друге посавске бригаде (ВИДЕО)

Полагањем вијенаца, паљењем свијећа и служењем молитвеног помена за погинуле борце Војске Републике Српске, код Централног споменика у Шамцу обиљежено је 19 година од оснивања Друге посавске бригаде.

Церемонија је почела подизањем ратне заставе Бригаде, из које је током рата погинуло 448 бораца, а 927 их је рањено. Потом је помен служио протојереј ставрофор Јово Лакић.

Честитајући 19 година од формирања Друге посавске бригаде, њен ратни командант Цвјетко Савић истакао је да је та бригада заједно са Првим крајишким корпусом и јединицама Источно-босанског корпуса сачувала Коридор живота.
''Послије пробоја Коридора пријетиле су многе опасности, а Друга посавска бригада дала је значајан допринос и сачувала тај коридор. И на многим ратиштима борци Друге посавске бригаде учестовали су раме уз раме са другим јединицама Војске Републике Српске. Да није било Војске Српске не би било ни Републике, да није било Друге посавске бригаде и јединица на овом простору Посавине, не би било ни Шамца овакав какав је сад'', рекао је Савић.

Предсједник Борачке организације Републике Српске Пантелија Ћургуз рекао је да народ и Посавина треба да буду поносни на Другу посавску бригаду која је дала немјерљив допринос одбрани општине Шамац, али и Српске.

Он је додао да је Друга посавска бригада била на најспецифичнијем, највише угроженом правцу, и зато је њено мјесто и улога за нијансу већа од других, који су исто тако завршавали своје задатке.

Честитајући борцима, начелник општине Шамац Саво Минић изразио је наду да ће на подручју општине већ ове, а најкасније до прољећа сљедеће године у цијелости бити завршени пројекти изградње станова за породице погинулих бораца и ратних војних инвалида. Он је додао да се на институционални начин покушава ријешити проблем демобилисаних бораца.

Церемонију обиљежавања 19 година од оснивања Друге посавске бригаде организовала је Борачка организација Шамца.

Вијенце су положили општинско руководство, БОРС, Друга крајишка бригада, Друга посавска, ОБО Шамац, Доњи Жабар и Пелагићево, Удружење логораша општине Шамац и Модрича, странке и остали.

Светлана Павловић, дипл.журналиста