Почетна Вијести - актуелности Почео пројекат подршке одрживом опоравку од поплава за три општине

Почео пројекат подршке одрживом опоравку од поплава за три општине

Штампа

У организацији Независног бироа за развој (НБР) и општине Шамац данас је представљен програм материјалне и стручне помоћи за мале предузетнике, подузетнике и пољопривредна газдинства, фарме у оквиру пројекта „Подршка одрживом опоравку од поплава за двије општине у РС Шамац и Вукосавље и Домаљевац – Шамац у Федерацији.

Пројекат траје 12 мјесеци, имплементатор је НБР, а укупна вриједност пројекта је 201.406,10 еура, од кога ЕУ финансира 181.265,19 еура, а 20.140,91 еура општине Шамац, Вукосавље и Домаљевац Шамац.

„Резултат планирамо остварити сљедећим активностима: одабиром 100 потенцијалних корисника путем Јавног позива, (микро предузећа и породична газдинства са циљних подручја), то је данас урађено, пружањем стручне савјетодавне подршке у креирању пословних планова за ревитализацију њихових фирми/газдинстава- каже извршни директор НБР Енвер Сарван.
Он додаје да ће изабрати 30 најквалитетнијих пословних планова, пружити материјалну подршку у виду куповине потребне опреме на темељу њихових пословних планова, (у вриједности до 2.000 еура) што је око 60.000 еура за све три општине те пружити менторске подршке током имплементације послових планова за ревитализацију њиховог пословања.

Сарван каже да су представили пројекат који је везан за санацију штета у бизнисима прије свега у обртима и предузећима пољопривредним газдинствима, а у исто вријеме кроз пројекат ће покушати да дамо подршку и цивилном сектору што до сада није било необухваћено.

„До сада нису имали подршку предузећа и пољопривредна газдинства која имају мање од пет запослених, те ћемо кроз овај програм и њих обухватити – каже Сарван.

Начелник општине Шамац Ђорђе Милићевић истиче да је општина Шамац једна од општина у БиХ имала највећу штету од поплава преко 100 милиона КМ директне штете, а индиректне много већу, те овај пројекат подржан од ЕУ у партнерству са НБР и три општине дају допринос новог пословног духа, не у Шамцу него и шире.

„Ријеч је о првим пројектима који директно после поплава иду у правцу подршке привредном сектору, у овом случају микропредузећима до пет запослени, а послије њих и једном дијелу Невладиног сектора- каже Милићевић додајући да жели да вјерује да је ово почетак подршке не само ЕУ и него и свих других нивоа власти када је ријеч о овом подручју, директне подршке привреди која у овом протеклом периоду није имала некакве директне користи од саме санације штета од поплава.

Начелник општине Вукосавље Борислав Ракић истакао је да је за општину Вукосавље ово један од најзначајнијих пројеката када је у питању јачање микропредузећа, те да је општина Вукосавље имала директних штета од поплава око 9,5 милиона КМ.

„Када су у питању микропредузећа која су најбројнија на нашем подручју микропредузећа су претрпјела највеће штете у поплавама. Ово ће значити велики корак у јачању њиховог пословања, амбијента уопште наше општине како бисмо привукли и будуће инвеститоре – каже Ракић захваљујући се ЕУ, НБР и општини Шамац као домаћину.

Начелник општине Домаљевац – Шамац Маријо Јуркић истакао је да је општина Домаљевац – Шамац током поплава 2014. године имала штету преко 54 милиона КМ, а од тога је половина у предузећима и у пољопривреди.

„До сада су провођени разно разни програми који су били усмјерени у првом реду у санацији стамбенх јединица и програми усмјерени на већа предузећа. До сада ниједан није био усмјерен према микропредузећима тако да се захваљујуем НБР и општинама са којима смо ушли у партнерски однос и надам се успјешној сарадњи у овом и наредним пројектима – каже Јуркић.

Последње ажурирано уторак, 24 јануар 2017 15:25

Додатне опције