Почетна Вијести - актуелности Организована „Зимска школа узгоја соје“

Организована „Зимска школа узгоја соје“

Штампа

У склопу пројекта „Дунав соја“ општина Шамац у сарадњи са Ресором за пружање стручних услуга РС и њемачком организацијом за међународну сарадњу (ГИС) је организовала „Зимску школу узгоја соје“ за пољопривредне произвођаче.

Стручни консултант за пројекат „Дунав соја“, Радован Продановић каже да пројекат у БиХ и Србији проводи „ГИС“ од 2014. године има циљ да се повећа производња и промоција соје на овим просторима која није генетски модифкована, домаће, европске соје из дунавског региона.

Он каже да су овакви скупови битни у смислу едукације пољопривредних произвођача, те да им се укаже на основне агротехничке мјере које требају предузети у производњи соје.
„Имамо потенцијал, пољопривредне површине, произвођаче, само треба обезбиједити добре услове у смислу тржишних услова за производњу соје
- каже Продановић.

Представник општине Шамац Светозар Евђић каже да је према процјенама на шамачком подручју соја заступљена на 1.000 ха, реално да та површина у будућности иде до 2.000 ха.

„То је један оптимум са аспекта плодореда, економски значај производње соје огроман- каже Евђић.

Пољопривредни произвођач Немања Бијелић из Доње Слатине данашње предавање је корисно за пољопривредне произвођаче, не само због агротехнике производње соје него имају осигуран откуп и сигурне цијене.

„Обзиром да знамо да је праг рентабилности соје 2,3 т, видим то као једну велику економску шансу за развој пољопривредне проиозводње и развој села. Ми смо производили соју прошле године на 6 ха, а ове године мислимо на преко 10 ха – каже Бијелић.

Последње ажурирано понедељак, 06 фебруар 2017 09:40

Додатне опције