Почетна Vijesti - aktuelnosti Organizovana „Zimska škola uzgoja soje“

Organizovana „Zimska škola uzgoja soje“

Štampa

U sklopu projekta „Dunav soja“ opština Šamac u saradnji sa Resorom za pružanje stručnih usluga RS i njemačkom organizacijom za međunarodnu saradnju (GIS) je organizovala „Zimsku školu uzgoja soje“ za polјoprivredne proizvođače.

Stručni konsultant za projekat „Dunav soja“, Radovan Prodanović kaže da projekat u BiH i Srbiji provodi „GIS“ od 2014. godine ima cilј da se poveća proizvodnja i promocija soje na ovim prostorima koja nije genetski modifkovana, domaće, evropske soje iz dunavskog regiona.


On kaže da su ovakvi skupovi bitni u smislu edukacije pooprivrednih proizvođača, te da im se ukaže na osnovne agrotehničke mjere koje trebaju preduzeti u proizvodnji soje.
„Imamo potencijal, polјoprivredne površine, proizvođače, samo treba obezbijediti dobre uslove u smislu tržišnih uslova za proizvodnju soje- kaže Prodanović.


Predstavnik opštine Šamac Svetozar Evđić kaže da je prema procjenama na šamačkom području soja zastuplјena na 1.000 ha, realno da ta površina u budućnosti ide do 2.000 ha.

„To je jedan optimum sa aspekta plodoreda, ekonomski značaj proizvodnje soje ogroman- kaže Evđić.


Polјoprivredni proizvođač Nemanja Bijelić iz Donje Slatine današnje predavanje je korisno za polјoprivredne proizvođače, ne samo zbog agrotehnike proizvodnje soje nego imaju osiguran otkup i sigurne cijene.


„Obzirom da znamo da je prag rentabilnosti soje 2,3 t, vidim to kao jednu veliku ekonomsku šansu za razvoj polјoprivredne proiozvodnje i razvoj sela. Mi smo proizvodili soju prošle godine na 6 ha, a ove godine mislimo na preko 10 ha – kaže Bijelić.

Svetlana Pavlović, dipl. žurnalista

Poslednje ažurirano ponedeljak, 06 februar 2017 09:40  

Dodatne opcije