Почетна Вијести - актуелности Одржано савјетовање за пољопривредне произвођаче

Одржано савјетовање за пољопривредне произвођаче

Штампа

Ресор за пружање стручних услуга у пољопривреди РС - подручна јединица Добој у сарадњи са општином Шамац организовао је за пољопривредне произвођаче савјетовање.

Пољопривредни произвођачи су се упознали са заштитним мјерама повртларских култура, о формирању задруга и Удружења као значајног облика организовања произвођача у пројектима, као и значају IFAD пројекта у рурално развијеним општинама.

Координатор IFAD пројекта Слађана Товирац истиче да су одржали стручно савјетовање из области производње повртларства, производње јагодичастог воћа и значај удружења и задруга у циљу организовања пољопривредних произвођача.

„Ту тему смо посебно обрадили обзиром да имамо одређене пројекте који се раде на општинама, IFAD пројекти под називом „Развој пословне активности на селу“. Општина Шамац је једна од 20 општина у којима се проводи IFAD пројекат у РС и упоредо са РС тај исти пројекат се проводи у општинама Федерације БиХ- каже Товирчева.
Она подсјећа да за пољопривредне произвођаче то значи могућност да се они увезују у један вид организационог облика, удружења, задруга са могућношћу увезивања у ланце вриједности производа.

„Пројекат траје 4 године под покровитељством Министарства пољопривреде, шумарства водопривреде РС, а финансиран од стране међународних организација за развој пољопривреде IFAD са сједиштем у Риму – подсјећа Товирчева.

Она додаје да ће финансијска средства бити распоређивана у зависности од компонената пројекта и оне ће бити доследне када отпочне свака фаза пројекта, те ће бити презентована произвођачима.

„У оквиру пројекта може се укључити више задруга, а свака задруга или удружење може аплицирати у оквиру општине. Циљ провођења пројекта јесте међусобно тијесна сарадња са локалном заједницом – каже Товирчева.

Она подсјећа да је једна од компонената IFAD пројекта обнављање инфраструктуре на општинама с циљем унапређења пољопривредне производње, активно учешће удружења и задруга, могућности бољег развијања оваквих облика, понуда кредитних линија пољопривредним произвођачима који развијају своје производње у оквиру ових ланаца вриједности.

Представник Министарства пољопривреде, шумарства водопривреде РС Радмила Цвијић каже да је проблем, пољопривредних произвођача што најчешће дјелују појединачно, те недостаје карика у ланцу која би чвршће повезала пољопривредне опроизвођаче у једну цјелину и тај заједнички наступ у производњи и тржишту.

„Битно је да заједно наступају када је у питању аграрна политика, да за своје приједлоге и захтјеве имају начин како да их презентују, како локалној заједници тако и Влади – каже Цвијићева.

Последње ажурирано петак, 10 фебруар 2017 08:57

Додатне опције