Почетна Vijesti - aktuelnosti Održano savjetovanje za polјoprivredne proizvođače

Održano savjetovanje za polјoprivredne proizvođače

Štampa

Resor za pružanje stručnih usluga u polјoprivredi RS - područna jedinica Doboj u saradnji sa opštinom Šamac organizovao je za polјoprivredne proizvođače savjetovanje.

Polјoprivredni proizvođači su se upoznali sa zaštitnim mjerama povrtlarskih kultura, o formiranju zadruga i Udruženja kao značajnog oblika organizovanja proizvođača u projektima, kao i značaju IFAD projekta u ruralno razvijenim opštinama.

Koordinator IFAD projekta Slađana Tovirac ističe da su održali stručno savjetovanje iz oblasti proizvodnje povrtlarstva, proizvodnje jagodičastog voća i značaj udruženja i zadruga u cilјu organizovanja polјoprivrednih proizvođača.


„Tu temu smo posebno obradili obzirom da imamo određene projekte koji se rade na opštinama, IFAD projekti pod nazivom „Razvoj poslovne aktivnosti na selu“. Opština Šamac je jedna od 20 opština u kojima se provodi IFAD projekat u RS i uporedo sa RS taj isti projekat se provodi u opštinama Federacije BiH- kaže Tovirčeva.
Ona podsjeća da za polјoprivredne proizvođače to znači mogućnost da se oni uvezuju u jedan vid organizacionog oblika, udruženja, zadruga sa mogućnošću uvezivanja u lance vrijednosti proizvoda.

„Projekat traje 4 godine pod pokrovitelјstvom Ministarstva polјoprivrede, šumarstva vodoprivrede RS, a finansiran od strane međunarodnih organizacija za razvoj polјoprivrede IFAD sa sjedištem u Rimu – podsjeća Tovirčeva.


Ona dodaje da će finansijska sredstva biti raspoređivana u zavisnosti od komponenata projekta i one će biti dosledne kada otpočne svaka faza projekta, te će biti prezentovana proizvođačima.

„U okviru projekta može se uklјučiti više zadruga, a svaka zadruga ili udruženje može aplicirati u okviru opštine. Cilј provođenja projekta jeste međusobno tijesna saradnja sa lokalnom zajednicom – kaže Tovirčeva.

Ona podsjeća da je jedna od komponenata IFAD projekta obnavlјanje infrastrukture na opštinama s cilјem unapređenja polјoprivredne proizvodnje, aktivno učešće udruženja i zadruga, mogućnosti bolјeg razvijanja ovakvih oblika, ponuda kreditnih linija polјoprivrednim proizvođačima koji razvijaju svoje proizvodnje u okviru ovih lanaca vrijednosti.


Predstavnik Ministarstva polјoprivrede, šumarstva vodoprivrede RS Radmila Cvijić kaže da je problem, polјoprivrednih proizvođača što najčešće djeluju pojedinačno, te nedostaje karika u lancu koja bi čvršće povezala polјoprivredne oproizvođače u jednu cjelinu i taj zajednički nastup u proizvodnji i tržištu.

„Bitno je da zajedno nastupaju kada je u pitanju agrarna politika, da za svoje prijedloge i zahtjeve imaju način kako da ih prezentuju, kako lokalnoj zajednici tako i Vladi – kaže Cvijićeva.

Svetlana Pavlović, dipl. žurnalista

Poslednje ažurirano petak, 10 februar 2017 08:57  

Dodatne opcije