Почетна Vijesti - aktuelnosti Dugovanja za javnu rasvjetu 120.000 KM

Dugovanja za javnu rasvjetu 120.000 KM

Štampa

Dugovanja za javnu rasvjetu na šamačkom području do kraja 2016. godine iznose 120.000 KM, od čega se 80.000 KM odnose na dugovanja starija od godinu dana, a 40.000 KM dugovanja do godinu dana, a Budžet opštine to ne može podnijeti.

„Radi se o dugovanjima po osnovu komunalne naknade za koje opština izdaje rješenja po mjesnim zajednicama (MZ) za javnu rasvjetu“ - kaže v.d. načelnika za finansije Slobodan Sjenčić dodajući da su aktivnosti Načelnika usmjerene na uštede najznačajnijih troškova, a jedna od bitnih su troškovi električne energije na području grada i 25 mjesnih zajednica (MZ).


Formirana je komisija za analizu stanja javne rasvjete na čelu sa v.d. načelnikom za finansije Slobodanom Sjenčićem koja je snimila stanje na kompletnoj opštini, kako bi se na bazi toga mogle preduzeti mjere uštede.
Sjenčić je podsjetio da je komisija za mjesec i po dana snimila stanje javne rasvjete po MZ, mjernim mjestima, imaju topograf karte sa ucrtanim svakim stubom u svakoj ulici.

„Jedna od mjera je isklјučenje javne rasvjte u svim MZ, osim svjetilјki koje su direktno priklјučne na brojila građana, te svjetilјki koje osvjetlјavaju raskrsnicu, trg i centre MZ.


„Započeli smo proces sklapanja ugovora sa građanima da se na njihovo vlastito brojilo registruje potrošnja i da sami plaćaju rasvjetu, a obaveza opštine je održavanje javne rasvjete – kaže Sjenčić.

Sjenčić podsjeća da će se postepeno isklјučivati javna rasvjeta, a građani treba da dođu i sklope ugovore sa opštinom, grupno ili pojedinačno i da se prestane sa izdavanjem rješenja za komunalnu naknadu.

On dodaje da će na sjednici Skupštine 27. februara biti prijedlog i nada se da će Skupština donijeti tu odluku da se odluka o komunalnoj naknadi stavi van snage, a time bi uštedili oko 60.000 KM godišnje.


„Za grad smo predložili da se ide sa isklјučivanjem sijalica po principu da svijetli svaka druga sijalica. Aktivnost je počela i očekujemo efekte oko 30.000 KM na godišnjem nivou, tako da bi ukupna potrošnja za javnu rasvjetu od oko 150.000 KM bila smanjena za 90.000 KM – kaže Sjenčić.

Sjenčić kaže da su efekti kratkoročnih mjera za koje su postavili rok 1. aprila, te su predložili i dugoročne mjere koje se odnose na zamjene sijalica sa LED sijalicama za koje će pokušati naći finansijera.

Sjenčić je naveo dobar primjer MZ Zasavica gdje 40 stanovnika imaju javnu rasvjetu na vlastito brojilo priklјučena javna rasvjeta, a izrazilo je istu želјu još njih 60.

Svetlana Pavlović, dipl. žurnalista

Poslednje ažurirano ponedeljak, 13 februar 2017 11:49  

Dodatne opcije