Почетна Vijesti - aktuelnosti Obilјežen Dan borca u Šamcu

Obilјežen Dan borca u Šamcu

Štampa

Povodom Dana boraca u Šamcu je danas održana svečana akademija, a prevashodno su položeni vijenci na Centralnom spomen-obilјežju na trgu poginulim u odbrambeno-otadžbinskom ratu od 1992. do 1995.

„Ovo je značajan datum za BO RS, a posebno za BO opštine Šamac koja je u otabinskom ratu dala ozbilјan i ogroman doprinos da ovo bude slobodna teritorija sve četiri ratne godine. Danas preko 1.600 članova boračke organizacije, preko 3.000 kategorisanih boraca sa opštine Šamac govori o značaju BO u RS i BO u opštini Šamac – kaže načelnik opštine Đorđe Milićević.

Milićević je istakao da je srpski narod Posavine pokazao slobodarsku ideju u svim ratovima, te da je bio spreman da da ogromne žrtve.
„Svim žrtvama mi se danas klanjamo, svi mi i generacije koje dolaze imamo jedan zadatak, da očuvamo tradiciju srpskog naroda bez obzira na bilo kakve podjele koje među nama vladaju- kaže Milićević.

Predsjednik BO Šamac Lazar Blagojević istakao je u besjedi da svi svojim sjećanjima iskazujemo zahvalnost žrtvama i produžavamo njihovo trajanje.

Blagojević je dodao da je 14. februar, dan kada je počeo Prvi srpski ustanak, izabran za obilјežavanje Dana Boračke organizacije Srpske radi kontinuiteta borbe srpskog naroda za samostalnost i slobodu.

Na svečanoj akademiji su uručene novčane nagrade učenicima osnovnih i srednjih škola za najbolјe literarne, likovne radove, te šahistima od po 100 KM, 50 KM i 30 KM.

Predsjednik Komisije za izbor i nagrade Milovan Dujković rekao je da je tema literarnih radova na konkursu bila „Čovjek, kako to gordo zvuči“, za srednjoškolce, a za osnovce „Djeca su ukras svijeta“, te da se na konkurs javilo preko 54 prozna i 21 likovni rad.

U konkurenciji srednjih škola nagrađeni - prvo mjesto Mihajlo Bosić, drugo Nikolina Vučićević, a treće Dragana Đurić.

U konkurenciji osnovaca prvonagrađena je Anđela Paležnica iz Šamca, drugo Ružica Aranđić iz Gornje Slatine i treće Jovana Vujanić iz Gornje Slatine.

Prvonagrađeni za likovni rad je Srđan Krstanović, drugonagrađena Jovana Mitrović, trećenagrađena Božana Ristić i Ivana Arsenić, dok je van konkurencije nagrađena Anica Šavija iz Gornje Slatine.

Svetlana Pavlović, dipl. žurnalista

Poslednje ažurirano ponedeljak, 13 februar 2017 14:49