Почетна Vijesti - aktuelnosti Stočarstvo na šamačkom području

Stočarstvo na šamačkom području

Štampa

Prema podacima Veterinarske stanice oko 30 proizvođača na šamačkom području uzgajaju oko 1.000 ovaca, zadovolјni su podsticajem koji dobijaju od opštine, maksimum 400 KM godišnje za koje se prijavlјuju do 31. oktobra, a Parvilnik o podsticaju je svake godine novi i bude izrađen do marta mjeseca.

Prema riječima predstavnika službe za lokalno ekonomski razvoj Ive Blažanovića potencijali za uzgoj ovaca je veliki, posebno u uslovima na površinama koje se ne obrađuju, ali je ova proizvodnja u zastoju.


Blažanović dodaje da jedan proizvođač može ostvariti pravo na 400 KM podsticaja od opštine, napominjući da to zavisi od broja zahtjeva i od buetske pozicije.
Proizvođač iz Obudovca Simo Jovanović bavi se ovom proizvodnjom aktivno četiri godine, počeo je sa 20 ovaca, a danas ima 50.


„Prvih 20 ovaca sam uvezao iz Srbije iz sela Matijevca koji imaju 90% ILD Frans, a rade i vještačku oplodnju. To je mesnata francuska ovca koja daje meso. Proširivao sam proizvodnju na 50 i mislio da je još proširim na 100 do 150, ali stao sam na 50 ovaca – kaže Jovanović.

On podsjeća da bi ostvario podsticaj od Ministarstva papirologija i sve što je potrebno da bi se prijavio košta koliko bi dobio i podsticaj, te se i ne javlјa, a zadovolјan je podsticajem od 400 KM iz opštine, navodeći da je to korektno.


Jovanović dodaje da ima objekte u blizini gdje borave ovce, a od maja mjeseca vodi ih na ispašu ima svoje zemlјište i torove napravlјene za lјetnu ispašu ovaca.

„Kada se janje odvajam ovce posebno, hladno je, ali sam uspio da ih sve sačuvam- kaže Jovanović, napominjući da ima sigurnu prodaju, a vunu koje on sada ima 50 vreća kupuju nakupci po vrlo niskim cijenama 20 feninga po kilogramu.

Na šamačkom području pored ILD Frans mesnate ovce koja ne daje mlijeko ima još pasmina kao pramenke, romanovska i cigaja.

Svetlana Pavlović, dipl. žurnalista

Poslednje ažurirano petak, 17 februar 2017 11:36  

Dodatne opcije