Почетна Вијести - актуелности Ове године 20 одсто мање засада дувана него прошле

Ове године 20 одсто мање засада дувана него прошле

Штампа

У организацији Пољопривредне задруге Обудовац, ове године ће бити засијано 80 хектара дувана вирџинија што је за 20 одсто мање него претходних година, док ће зависно од заинтересованости коопераната бити омогућено и сијање 10 до 15 хектара дувана типа берлеј, рекао је директор задруге Максим Петровић.

Петровић је рекао да је Пољопривредна задруга Обудовац за прошлу годину откупила све уговорене количине дувана, 90 тона вирџиније и 20 тона берлеја.

Прије Нове године извршили смо пребир нижих инсерција дувана вирџинија које је требало да обрадимо, али због хладног времена и техничких препрека нисмо. Ових дана смо коначно одвезли све количине вирџиније у Орашје и почела је његова обрада, а све количине дувана типа берлеј биће продате у Орашју, рекао је Петровић.
Он је подсјетио да задруга има према произвођачима обавезу од 130.000 КМ, које исплаћује сукцесивно према могућностима.

Када обрадимо дуван онда ћемо интензивно тражити купце. Имали смо контакте са фабрикама дувана у Бањалуци и Подгорици, па чим нешто реализујемо исплаћујемо, рекао је Петровић.

Он је додао да ће наредних дана имати састанке са кооперантима у вези са обезбјеђивањем репроматеријала.

Петровић је подсјетио да кооперанти од ове године који су регистровани у Агенцији за посредничке, информатичке и финансијске услуге (АПИФ) са пријављеном производњом и документима од организатора производње, треба да се сами на основу захтјева које испуне и документације појављују као тражиоци подстицаја од Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске, док ће им задруга дати техничку подршку.

Последње ажурирано понедељак, 27 фебруар 2017 09:53

Додатне опције