Почетна Вијести - актуелности Активности на проширењу производње соје

Активности на проширењу производње соје

Штампа

На иницијативу Службе за локално економски развој одржан је састанак - ИНФО дан којем су присуствовали пољопривредни произвођачи, а поводом Јавног позива за изражавање интереса са подручја општине Шамац око учешће у активностима заснивања и проширења производње соје.

Позив је расписао Развојни програм уједињених нација (UNDP), из пројекта Локални интегрисани развој (LER), које се финасира из средстава EU и суфинансира из Буџета општине Шамац.

„Општина Шамац је једна од 21 општине БиХ учесник пројекта LER-а – каже координатор пројекта Велимир Маслић, додајући да су на састанку образложени услови, поступак и начин подношења пријава – учесника јавног позива.
Он додаје да ће 50 пољопривредних произвођача са овог подручја добити пакет подршку од UNDP за проширење производње соје, сјеменски, генетски немодификовани материјал соје за површину од минимално 1 ха до максимално 1 ха по кориснику.

„Произвођачи су обавезни обезбиједити одговарајуће површине обрадивог земљишта (минимално 1 ха обрадиве површине до максимално 10 ха) на којем ће бити заснована производња соје, обезбједити одговарајуће гнојидбу, заштиту за производњу соје, припремити земљиште – каже Маслић.

Маслић је додао да произвођачи треба да учествују у обуци организованом од стране LER пројекта, проведу све агротехничке мјере у току вегетације, те дозволе тестирање соје на генетски модифициране организме (ГМО) за вријеме производње као и за вријеме откупа.

Позив је отворен до 10. марта, а уз подршку пројекта LER одбраним корисницима ће бити пружена могућност да се комерцијално увежу са фирмама, откупљивачима из БиХ и потпишу кооперантске уговоре, те са њима одреде сигуран пласман својих производа познатом купцу и успоставе дугорочну сарадњу.

Последње ажурирано четвртак, 02 март 2017 14:09

Додатне опције