Почетна Vijesti - aktuelnosti Primopredaja projekata deminiranja

Primopredaja projekata deminiranja

Štampa

Ambasador Japana u BiH Kazuja Ogava prisustvovao je u Brčkom ceremoniji primopredaje projekata u oblasti deminiranja.

Riječ je o projektu podrške aktivnostima deminiranja u opštinama Šamac i Donji Žabari i istom projektu u opštini Domalјevac-Šamac i Brčkom.

Načelnici opština Šamac, Šamac-Domalјevac i Donji Žabar, te predsjednik Skupštine Brčko distrikta, zahvalili su Vladi Japana za podršku koju ova zemlјa 20 godina pruža BiH i ovim lokalnim zajednicama u kojima je prošle godine, posredstvom ITF-a - ustanove za jačanje lјudske bezbjednosti i Centra za uklanjanje mina - BH MAK-a, samo za projekte deminiranja iskorišćena donacija od 700.000 maraka.


„Koliko je značajna donacija za deminiranje najbolјe govori podatak da je Šamac čija je ukupna površina opštine 184 KM2 iz rata izašao sa 24 miliona m2 zagađenih minama i drugim ubojnim sredstvima, a sada smo na samo 1,3 miliona neočišćenih površina. Deminiranje koje je završeno prošle godine uz podršku japanske Vlade na četiri lokacije u Grebnicama i Novom Selu, nije značajno samo za mještane – povratnike, već i za ukupni razvoj opštine“ - kaže načelnik opštine Šamac Đorđe Milićević.


On je naglasio da su deminirane lokacije na barama Tišina i Odmut koje će, kako kaže uspjeti uvrstiti u zaštićena područja i otvoriti perspektivu razvoja turizma.

Milićević je izrazio zahvalniost Vladi Japana i za podršku u sanaciji poplava i uređenju Doma zdravlјa u Šamcu.

Direktor ITF Damjan Bergant je rekao da će ova ustanova ostati u BiH sve dok se ne ukloni i poslјednja mina.

U opštini Donji Žabar deminiranje je pri kraju, u Brčko distriktu je još puno posla jer je od ukupno 50 miliona m2 zagađenih površina ostalo za čišćenje još 18 miliona.


Među najzagađenijim je i mala opština Domalјevac-Šamac gdje je nakon rata od mina, rekao je zamjenik načelnika Miroslav Lucić, smrtno stradalo 10 a povrijeđeno 26 lica.

Ambasador Japana Kazujo Ogava je podsjetio da je od 1998. njegova zemlјa samo za deminiranje u BiH donirala 8,3 miliona evra i naglasio da su sredstva uložena u kulturu, školstvo, zdravstvo, za sanaciju šteta od poplava oko milijardu evra, a sve s cilјem podrške ekonomskom razvoju jer to, kako je rekao, lјudima ove zemlјe najviše treba.

Sa sastanka u Brčkom iz BH MAK-a najavlјen je nastavak deminerskih akcija i ove godine u sedam projekata koje finansira Vlada Nјemačke i upozoravaju građane na oprez i poštovanje označenih i sumnjivih površina.

 

Svetlana Pavlović, dipl. žurnalista

Poslednje ažurirano četvrtak, 09 mart 2017 17:28  

Dodatne opcije