Почетна Вијести - актуелности Скупштина Удружења пчелара „Маслачак“

Скупштина Удружења пчелара „Маслачак“

Штампа

Губитак у пчеларству на подручју општине Шамац од јесени до сада је 30 одсто, а уобичајени губитак у том периоду био је шест одсто, изјавио је предсједник Удружења пчелара Маслачак Ацо Малић.

Он је истакао да је неповољна ситуација за пчеле у цијелој регији, те навео да је прошла година била веома лоша по приносима, због велике инвазије варое, дуге зиме, а пчеле око 35 дана нису летјеле, што је проузроковало велике губитке.

У овој години планови су нам унапређење и развој пчеларства. Рачунамо на подршку програма Међународног фонда за развој пољопривреде (IFAD), а надамо се и развојним пројектима у партнерству са општином Шамац“, додао је Малић.

Према његовим ријечима, члановима Удружења редовно се измирују републички и општински подстицаји.

Начелник општинског Одјељења за привреду и члан Удружења Светозар Евђић истакао је значај пчеларства за ову општину.
„Све оно што смо зацртали оснивањем пчеларског удружења смо постигли и дошли до једног нивоа брендирања посавског меда као аутохотоног производа“, каже Евђић.

Он је рекао да би удружење пчелара кроз IFAD програм могло добити један дио опреме, а пчелари појединачно могли би кроз стручну подршку и кредитни аранжман ићи на проширење пчелињих заједница.

„Кроз IFAD програм ми смо пчеларе и позиционирали на мјесто које им припада и као удружење и појединачно пчелари имају своје мјесто. Постоје и други програми гдје су пчелари са посавске регије глобално препознати као бренд и сегмент развоја пољопривреде и привреде укупно“ - каже Евђић.

Последње ажурирано понедељак, 13 март 2017 15:20

Додатне опције