Почетна Vijesti - aktuelnosti Skupština Udruženja pčelara „Maslačak“

Skupština Udruženja pčelara „Maslačak“

Štampa

Gubitak u pčelarstvu na području opštine Šamac od jeseni do sada je 30 odsto, a uobičajeni gubitak u tom periodu bio je šest odsto, izjavio je predsjednik Udruženja pčelara Maslačak Aco Malić.

On je istakao da je nepovolјna situacija za pčele u cijeloj regiji, te naveo da je prošla godina bila veoma loša po prinosima, zbog velike invazije varoe, duge zime, a pčele oko 35 dana nisu letjele, što je prouzrokovalo velike gubitke.

U ovoj godini planovi su nam unapređenje i razvoj pčelarstva. Računamo na podršku programa Međunarodnog fonda za razvoj polјoprivrede (IFAD), a nadamo se i razvojnim projektima u partnerstvu sa opštinom Šamac“, dodao je Malić.

Prema njegovim riječima, članovima Udruženja redovno se izmiruju republički i opštinski podsticaji.


Načelnik opštinskog Odjelјenja za privredu i član Udruženja Svetozar Evđić istakao je značaj pčelarstva za ovu opštinu.
„Sve ono što smo zacrtali osnivanjem pčelarskog udruženja smo postigli i došli do jednog nivoa brendiranja posavskog meda kao autohotonog proizvoda“, kaže Evđić.

On je rekao da bi udruženje pčelara kroz IFAD program moglo dobiti jedan dio opreme, a pčelari pojedinačno mogli bi kroz stručnu podršku i kreditni aranžman ići na proširenje pčelinjih zajednica.

„Kroz IFAD program mi smo pčelare i pozicionirali na mjesto koje im pripada i kao udruženje i pojedinačno pčelari imaju svoje mjesto. Postoje i drugi programi gdje su pčelari sa posavske regije globalno prepoznati kao brend i segment razvoja polјoprivrede i privrede ukupno“ - kaže Evđić.

Svetlana Pavlović, dipl. žurnalista

Poslednje ažurirano ponedeljak, 13 mart 2017 15:20  

Dodatne opcije