Почетна Вијести - актуелности Пошумљавање комплекса бара Тишина и Одмут

Пошумљавање комплекса бара Тишина и Одмут

Штампа

Друштво за истраживање и заштиту биодиверзитета организовало је акцију уређења и пошумљавања дијела обала бара Тишина и Одмут код Шамца.

У акцији, коју је подржала општина Шамац, у суботу, 1. априла, учествовало је 25 волонтера Друштва, Црвеног крста, Спортско-риболовног друштва Шамац, те ватрогасна јединица и мјештани Гребница и Тишине.

Предсједник Друштва Јовица Сјенчић каже да је на површини од 5.000 метара квадратних крчена вегетација, припремљен терен за садњу, прикупљен отпад, уређен прилаз води и засађено 100 садница храста, јасена, бијеле врбе и црне тополе.

Он каже да су два циља ове акције - започињање активности на адаптацији простора око бара за посјетиоце и излетнике, те ревитализовање уништених екосистема на искрченим дијеловима обале, чиме се стварају боље услове за опстанак фауне и флоре.

Комплекс Тишина и Одмут налази се уз ријеку Саву и састоји се из бара Мала и Велика Тишина, канала Жандрак и баре Одмут.

Сјенчић каже да је Друштво за истраживање и заштиту биодиверзитета промовисало овај комплекс као вриједно природно подручје и покренуло процес проглашења заштићеног подручја на нивоу општине Шамац.

Осим зона важних за флору и фауну, поједини дијелови комплекса су прилагођени за риболов и излете, па се као такви активно користе, рекао је Сјенчић.

Дио садница за ову акцију донирао је Центар за сјеменско-расадничку производњу предузећа Шуме Републике Српске.

Последње ажурирано понедељак, 03 април 2017 18:53

Додатне опције