Почетна Обавјештења Прва акција пошумљавања на подручју природног комплекса „Тишина и Одмут“ код Шамца - Враћамо храст лужњак у Посавину

Штампа

Од некадашњих непрегледних шума храста лужњака у Посавини су данас остали само фрагменти и појединачна стабла.

Слично стање је и са осталим низијским шумама око ријека и мочвара у Посавини.

Посебно се обале водених станишта крче и деградирају, затрпавају отпадом и зарастају.

Друштво за истраживање и заштиту биодиверзитета (ДИЗБ) је у суботу 01.04.2017. године организовало уређење и пошумљавање дијела обала бара Тишина и Одмут.

На површини од око 5.000 м2 крчена је алохтона вегетација, припремљен терен за садњу, прикупљен отпад, уређен прилаз води, и засађено 100 садница са бусеном аутохноних врста дрвећа: храста лужњака, пољског јасена, бијеле врбе, црне тополе.
Два основна циља ове акције су: започети активности на адаптацији простора око бара за посјетиоце и излетнике, те ревитализовати уништене екосистеме на искрченим дијеловима обале и тиме створити боље услове за опстанак фауне и флоре овог комплекса.
У акцији је учествовало 25 волонтера ДИЗБ-а, Црвеног крста Шамац, Спортско-риболовног друштва „Шамац“, те ватрогасна јединица Шамац и мјештани Гребница и Тишине.

Акцију је одобрила и подржала општина Шамац, а дио садница донирао је Центар за сјеменско-расадничку производњу Шума Српске.

Након радне акције за учеснике је организован ручак и дружење на рибарској стази баре Тишина.

Комплекс Тишина и Одмут налази се уз ријеку Саву и састоји се из бара Мала и Велика Тишина, канала Жандрак и баре Одмут, а наше удружење је овај комплекс кроз досадашње пројекте биолошки истражило, промовисало као вриједно природно подручје, те покренуло процес проглашења заштићеног подручја на нивоу општине Шамац.

Поред зона важних за флору и фауну, поједини дијелови комплекса су прилагођени за риболов, посјету и излете, па се као такви активно користе.

С обзиром на то, на појединим локацијама забиљежено је зарастање алохтоном вегетацијом, одлагање отпада, крчење аутохтоне вегетације и сјеча шуме.

Из тих разлога непоходно је кроз повремене активности ревитализације и уређења поправљати статус екосистема овог комплекса што смо започели овом акцијом.

Друштво за истраживање и

заштиту биодиверзитета (ДИЗБ)