Почетна Vijesti - aktuelnosti Obnavlјanje korparske proizvodnje

Obnavlјanje korparske proizvodnje

Štampa

Na području Šamca, prema procjeni opštinske Službe za lokalni ekonomski razvoj, na 30 hektara zasađena je vrbova šiba, a korparskom proizvodnjom bavi se oko 150 lica.

Ivo Blažanović iz opštinske Službe za lokalni ekonomski razvoj rekao je da Šamac ima veliki potencijal za ovu proizvodnju, koja se počela obnavlјati, te podsjetio da su do proteklog rata na području ove lokalne zajednice bile plantaže od ukupno 200 hektara korparske vrbe.


Kroz dva projekta koja su razvijana preko opštine zasađeno je 10 hektara novih plantaža vrbove šibe. Procjena je da ukupno 30 hektara postoji na ovom području, a pojavili su se investitori koji su čuli da se proizvodnja ponovo budi. Investitori iz srednje Bosne zasadili su jednu plantažu u rejonu sela Grebnice, kaže Blažanović.


On je naveo da program razvoja korparske proizvodnje Međunarodnog fonda za polјoprivredni razvoj (IFAD) podrazumijeva da se kroz udruženja finansiraju određeni projekti, prvenstveno opremanje mašinama i pomoćnim uređajima koji se koriste u industriji.


Projekat je u pripremi, a očekuje se da će uskoro početi njegova realizacija. Predviđeno je da se kroz udruženje pojedinačno najviše plasira 45.000 KM za pojedine projekte. U opštini Šamac predviđeno je da se vrši opremanje korpara koje djeluju kroz udruženje, ističe Blažanović.

Prema njegovim riječima, polјoprivrednu zadrugu Posavina Obudovac trebalo bi opremiti gulјačima šibe i kotlom za kuvanje šibe.


Zamišlјeno je da bi jednu trećinu sredstava dao IFAD fond, jednu opština, jednu udruženje, a predviđena je mogućnost da se za proizvođače korparske vrbe daju povolјni krediti mikrokreditnih organizacija, kaže Blažanović.

On je istakao da opština ima veliki potencijal u ovoj oblasti proizvodnje.

Bilo bi dobro ako bi se ovo moglo brendirati, da bude zaštićeni proizvod ovog kraja, rekao je Blažanović i dodao da se radi na tome.

Svetlana Pavlović, dipl. žurnalista

Poslednje ažurirano utorak, 11 april 2017 12:01  

Dodatne opcije