Почетна Vijesti - aktuelnosti Sa svečane sjednice Skupštine opštine Šamac (VIDEO)

Sa svečane sjednice Skupštine opštine Šamac (VIDEO)

Štampa

Načelnik opštine Šamac Đorđe Milićević poručio je na svečanoj sjednici povodom Dana opštine da slijede aktivnosti na ozbilјnim infrastrukturnim projektima i da će opština Šamac ići naprijed uz podršku viših nivoa vlasti i bolјu saradnju sa međunarodnim finansijskim organizacijama.

On je rekao da opština Šamac želi apsolutnu saradnju sa Vladom Srpske, navodeći da je posebno ministar industrije, energetike i rudarstva Srpske Petar Đokić u više navrata pomagao u privlačenju investitora na području Šamca.

Šamac može bolјe, više i jače. Imamo snage i energije i siguran sam da možemo da ostvarimo klјučni cilј, a to je povratak u red razvijenih opština Republike Srpske, naglasio je Milićević.


Milićević je dodao da opština Šamac želi i saradnju sa srpskim predstavnicima u zajedničkim institucijama BiH i to će, kako je rekao, biti jasna politika opštinskog rukovodstva.
Milićević je čestitao Dan opštine i rekao da građani za trenutak treba da zaborave probleme, jer predstoji veliki hrišćanski praznik Vaskrs.


Predsjednik Skupštine opštine Nikolina Škrbić istakla je da je svečanom sjednicom završen niz manifestacija kojima je obilјežen Dan opštine.

Naš grad može bolјe. Mi imamo potencijale, grad smo na dvije rijeke, imamo plodnu Posavinu i naša opština može biti među razvijenim u Republici Srpskoj, rekla je Škrbićeva.


Ona je dodala da će opštinske vlasti maksimalno zalagati da učine grad sigurnim i bezbjednim za život lјudi svih vjeroispovijesti i svih koji žele da rade i žive ovdje.

Najveće opštinsko priznanje, Povelјa opštine Šamac, uručena je Ambasadi Japana u BiH za izuzetne zasluge i doprinos razvoju opštine duži niz godina, a posebno poslije poplava, te u procesu deminiranja.


Predstavnik Ambasade Japana Atsuši Saito zahvalio je na nagradi i istakao da je Japan u poslјednjih 20 godina puno pomagao u Republici Srpskoj i BiH.

Gledamo šta su osnovne potrebe i pomažemo obnove ambulanti, domova zdravlјa i škola. Mi smo za bolјi život vaših građana, a i vi pravite dobre projekte u koje mi ulažemo, kaže Saito.


Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić, čestitajući Dan opštine, istakao je da je ovo važan dan u istoriji ove opštine, koji je obilјežio i usmjerio razvoj Šamca u prethodne skoro dvije i po decenije.


„Dаnаs smо u prilici dа оvdје svi zајеdnо kаžеmо dа је vаžnо dа dаmо јоš snаžniјu pоdršku budućnоsti Šаmcа i njеgоvоm uspјеšnоm rаzvојu. Vlаdа  RS svih prеthоdnih gоdinа bilа је izuzеtnо prisutnа оvdје u Šаmcu, sаmо u pеriоdu оd 2006. dо dаnаs invеstirаnо је nеgdје оkо 65 miliоnа mаrаkа u rаznе vrstе prојеkаtа i оblаsti, оd infrаstrukturе, sаоbrаćајnicа, urеđеnjа i rаzvоја zdrаvstvеnih kаpаcitеtа, pоdrškе privrеdi, а pоsеbnо u nајtеžеm pеriоdu prеmа svimа kаdа su bilе mајskе pоplаvе 2014. gоdinе“ - kаžе Đоkić.


Оn је dоdао dа је nаkоn pоplаvа Vlаdа RS krоz Fоnd sоlidаrnоsti finаsirаlа nеgdје оkо 22 miliоnа mаrаkа, 13,5 miliоnа KМ u оbnоvu pоrоdičnih dоmаćinstаvа, а prеоstаli diо krоz rаznе prојеktе pоdrškа grаđаnimа i privrеdi оpštinе Šаmаc.

„U nаrеdnоm pеriоdu оvdје је pоtrеbnо dаvаti punu pоdršku svim zdrаvim iniciјаtivаmа kоје zаstupа lоkаlnа vlаst оpštinе, оni imајu viziјu zа budućе vriјеmе dа trеbа kоnsоlidоvаti i rаzviјаti оvu оpštinu. Мislim dа је pоtpunо lоgičnо dа ćе Vlаdа RS i u nаrеdnоm pеriоdu dаvаti punu pоdršku rаzvојu оvе оpštinе“ - nаglаšаvа Đоkić.


Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Mladen Bosić, koji je prisustvovao svečanoj sjednici SO, istakao je da opština Šamac ima veliki potencijal.

Industrija i privreda, koja je bila značajna prije rata, praktično ne radi i ja mislim da je to zvono za uzbunu, da vlast Republike Srpske, a i svi mi zajedno, moramo da napravimo dobru analizu i da nađemo način da se zaustavi odliv stanovništva, kaže Bosić.


Osim Đokića i Bosića, svečanoj sjednici prisustvovali su ministar rada i boračko-invalidske zaštite Milenko Savanović i ministar trgovine i turizma Predrag Gluhaković.

Nakon svečane sjednice služen je parastos kod spomenika poginulim borcima Vojske Republike Srpske u odbrambeno-otadžbinskom ratu, prislužene svijeće i položeni vijenci.


Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović poručio je u Šamcu da Vlada Srpske čini sve da se ne zaborave porodice poginulih srpskih porodica.

Vlada Republike Srpske i ovo ministarstvo čine sve da pomognemo tim kategorijama, jer su to zaslužili. Nadam se da ćemo učiniti sve da ostanemo na tragu dosadašnje pomoći, ali sve zavisi od ekonomske moći Republike Srpske, rekao je Savanović, koji je prisustvovao svečanoj sjednici Skupštine opštine Šamac, povodom Dana opštine - 15. aprila.


On je precizirao da je u Šamcu zbrinuto 148 porodica poginulih boraca, od toga 49 kroz stambeno zbrinjavanje i 99 putem jednokratne novčane pomoći.

Ima porodica koje se nisu na vrijeme javile 2007. i 2008. godine i mi pripremamo novu uredbu na osnovu koje će biti obuhvaćeni oni koji nisu još stambeno zbrinuti, naglasio je Savanović.

Nakon parastosa poginulim srpskim borcima iz ove opštine, Savanović je pozdravio sve prisutne i čestitao Dan opštine, sa želјom i nadom da ovaj dan dugo godina proslavlјaju u slozi i da se opština ekonomski razvija.

Savanović je naglasio da srpski narod mora biti jedinstven i ekonomski jak.


Mnogi borci su dali život za odbranu Srpske. Ti najhrabriji, najbolјi među nama, bili su svjesni šta znači sloboda i dali su svoj život i to nas koji smo ostali živi zahvalјujući njima obavezuje da ih ne zaboravimo. Nikada ne smijemo da ih zaboravimo, a ni njihove porodice nikada ne smiju da budu zaboravlјene od institucija Srpske i od opštine, dodao je Savanović.

 

 

Svеtlаnа Pаvlоvić, dipl. žurnаlistа

Poslednje ažurirano utorak, 18 april 2017 19:00  

Dodatne opcije