Почетна Vijesti - aktuelnosti Održana Međunarodna revija folklora

Održana Međunarodna revija folklora

Štampa

U Šamcu je održana 14. Međunarodna revija folklora Šamačko prolјeće na kojoj je učestvovalo oko 300 članova kulturno-umjetničkih društava iz Srbije, Crne Gore, Republike Srpske i Federacije BiH.


Šamačkoj publici su se koreografijama predstavili kulturno-umjetnička društva Šamac iz Šamca, Piva iz Plužina, Dunav iz Apatina, Ani iz Lijevča, Preporod iz Odžaka, Panonija iz Tuzle i Đerdan iz Srpskog Miletića.


Tradicionalnu Međunarodnu reviju folklora otvorio je načelnik opštine Šamac Đorđe Milićević koji je poželio da mladost ne promоviše samo kulturu i tradiciju srpskog i ostalih naroda, već da se između njih rodi i lјubav.


Mladen Radović, predsjednik KUD Šamac, koje je organizator ove manifestacije, istakao je da su uspjeli da Međunarodna revija folklora postane ozbilјan festival.


KUD Šamac je ponos i dika naše opštine. Imamo čime da se ponosimo, prenijeli smo najlјepšu priču o svojoj opštini. Nastupali smo više od 800 puta širom svijeta. Imamo mladost na koju smo ponosni, rekao je Radović.


On je podsjetio da se pripremaju u uzvratnu posjetu Srpskom Miletiću, Apatinu, Crnoj Gori, ali i da nastupaju u inostranstvu.


Predsjednik KUD Dunav iz Apatina Milan Bursać rekao je da se ovo društvo predstavilo igrama iz Like, odakle većina članova vodi porijeklo, pa tako čuvaju i njeguju tu tradiciju i običaje tog područja.


Predsjednik KUD Plužine Milenko Mićanović rekao je da su se predstavili igrama durmitorskog područja, običajima iz Pive, te da bi volio da je više ovakvih festivala da se okuplјa srpski narod i čuva tradicija.


Prije početka revije svih 300 učesnika sa građanima su prošetali ulicama Šamca i na trgu odigrali kolo za sve mnogobrojne građane koji su ih dočekali aplauzima.

 

Svеtlаnа Pаvlоvić, dipl. žurnаlistа

Poslednje ažurirano nedelja, 16 april 2017 19:49  

Dodatne opcije