Почетна Вијести - актуелности Смањен одборнички додатак и усвојен извјештај о извршењу буџета за 2016. годину (ВИДЕО)

Штампа

Једна од значајних тачака дневног реда на седмој сједници Скупштине општине о којој су одборници расправљали била је Нацрт Статута општине, те дали своју подршку.

Закључено је да се Нацрт Статута објави на интернет страници Општине, а да се јавна расправа о Нацрту Статута спроведе у року од 20 дана.

За спровођење јавне расправе задужена је Комисија за статут и прописе, служба Начелника и Стручна служба Скупштине, те се обавезују да извјештај о резултатима јавне расправе са мишљењима и приједлозима доставе Скупштини.

Предсједник Скупштине Николина Шкрбић каже да је у новембру мјесецу 2016. године ступио на снагу нови Закон о локалној самоуправи, те у складу с тим у року од шест мјесеци су локалне самоуправе биле у обавези да ускладе све акте.
„Ми смо на скупштини усвојили нацрт Статута општине који иде на јавну расправу и надамо се да ћемо на наредној сједници Скупштине имати приједлог Статута општине Шамац“ – каже Шкрбићева.

Највише расправе на сједници је било о приједлогу Одлуке о измјени Одлуке о одборничком додатку и накнади за рад у одборничким тијелима Скупштине.

Предсдсједник Скупштине Николина Шкрбић истиће да су одборници у децембру мјесецу усвојили одлуку о одборничком додатку.

Тадашња скупштинска већина није прихватила приједлог НДП и СДС о смањењу одборничког додатка на 200 KM. Данас смо склопили компромис да се одборничка накнада смањи са 400 на 300 КМ да би и Скупштина дала свој допринос у мјерама штедње које спроводи начелник и општинска управа“ - каже Шкрбићева.

Начелник општине Шамац Ђорђе Милићевић каже да данас имају довољну скупштинску већину да одборнички додатак смањују са 400 на 300 КМ као једно компромисно рјешење.

„Чињеница је да су овим потезом и одборници скупштине дали свој допринос Будућем нормалном фукционисању општинске управе. Радници општинске управе, Кабинет начелника ће свој допринос дати новом систематизацијом, Правилником о платама који ће бити до краја ове године, а све у функцији и циљу нормалног функционисања општинске управе“ - каже Милићевић.

Он је додао да смањењем одборничког додатка на годишњем нивоу остаје 46.000 КМ, те да се придружују мјерама уштеде.

Када је питање извршење Буџета за 2016. годину, Милићевић каже да је извјештај усвојен уз посебан закључак у којем констатују да прекомјерно задужење, велики износ краткорочних и дугорочних обавеза ремете нормално и витално функционисање буџета општине у 2017. години.

„Ако кажем да је у 2016. години од укупних пореских и непореских прихода 60 одсто одлазило на отплате кредита и бруто плате, онда је потпуно јасно у каквом је стању буџет, а томе додамо и емисију обвезница. Сви смо се данас сложили да је то био погрешан корак у 2009. години. Морамо потегнути низ активности за хитним мјерама како би реструктуирали постојећи дуг.

Последње ажурирано четвртак, 04 мај 2017 07:33

Додатне опције