Почетна Вијести - актуелности Послат захтјев у вези са статусом Баре Тишина

Послат захтјев у вези са статусом Баре Тишина

Штампа

Републички завод за заштиту културно-историјског и природног насљеђа требало би да се изјасни о закључку који му је Скупштина општина Шамац послала у вези са заштитом подручја баре Тишина, рекао је начелник ове општине Ђорђе Милићевић.

Милићевић је навео да захтјев да подручје баре Тишина буде заштићено има подршку локалне управе и одборника Скупштине.

Предсједник Друштва за истраживање и заштиту биодиверзитета Јовица Сјенчић каже да је наведено подручје препознатљиво у цијелој Посавини, те да је ријеч о јединој континенталној бари у Републици Српској.
Сјенчић је истакао да је Друштво прије неколико мјесеци упутило иницијативу Скупштини општине Шамац да покрене поступак правне заштите цијелог комплекса Тишина.

Он је нагласио да је 2015. и 2016. године Друштво спроводило пројекат уређења и заштите наведеног подручја.

Ово би било прво заштићено подручје које је изгласала локална заједница и позитиван примјер и охрабрење другим општинама да учине исто, с обзиром на то да неке препоруке са националног и међународног нивоа показују да Српска има 15 одсто територије са потенцијалним заштићеним природним подручјем, додао је Сјенчић.

Ђуро Ивановић из Савјета Мјесне заједнице Гребнице рекао је да су мјештани прије седам година препознали овај перспективни пројекат и почели са иницијативом да бара буде заштићена.

Ивановић је навео да би њена заштита омогућила промовисање туристичке дестинације, што би био препород за мјесно становништво.

Био би уређен комплетан терен, отворила би се могућност и за неколико радних мјеста, а мјештани би имали прилику да уживају, рекреирају се, каже Ивановић.

Последње ажурирано среда, 03 мај 2017 13:06

Додатне опције