Почетна Vijesti - aktuelnosti Milionske štete, oporavlјene štete goveda

Milionske štete, oporavlјene štete goveda

Štampa

Farma goveda Čede Borojevića iz Šamca, na kojoj je u majskim poplavama 2014. godine stradalo 341 grlo, uspjela je da se poslije tri godine oporavi od milionskih gubitaka, te danas broji 400 grla i isporučuje više od milion litara mlijeka godišnje.

Borojević je rekao Srni da je šteta na njegovoj farmi procijenjena na četiri miliona KM i to dva miliona na farmi, a dva miliona u pogonu za proizvodnju hrane za životinje, te da se oporavio zahvalјujući porodici, radnicima, prijatelјima i međunarodnoj zajednici.


Na dan poplave imao sam 441 grlo. Voda mi je odnijela 341 goveče, preživjelo je stotinu. Zamislite kolika je biološka vrijednost s jedne strane, a finansijska sa druge, kaže Borojević.
On je naveo da danas ima 400 grla goveda, od teleta do krave, te da je u ovom trenutku vrijednost genetskog potencijala krava rase simentalka veća nego prije tri godine, odnosno prije poplava.


Borojević je rekao da je na njegovoj farmi danas prisutna zapadnoevropska produktivnost i da ima proizvodnju od 9.500 litara mlijeka u jednoj laktaciji.

Prema njegovim riječima, prošle godine farma je isporučila 1.031.000 litara mlijeka, a ove godine planira 1.270.000 litara.


Borojević je kaže da je odmah poslije poplave kupio 65 steonih junica, pa je sa preživjelim grlima mogao da napravi kvalitetnu proizvodnju mlijeka, te ističe da sve što ima danas, imao je i prije poplava.

Za svoje krave Borojević sam proizvodi hranu, jer proizvodi velike količine stajnjaka koji, ističe, njegove njive čini daleko vrednijima.


Borojević je naveo da obrađuje oko 200 hektara površine, te da oko 40 hektara bude pod kukuruzom, što završi kao silaža, a ostalo su leguminoze, mislim na lucerku djetelinu graške grahorice i drugo, usmjeravam prema onom što se zove trave koja je hrana za krave- kaže Borojević.

On je rekao da sa resornim ministarstvom dogovara da na farmi instalira repro centar, te da, osim proizvodnje za svoju farmu, proizvede i 100 grla koje bi ponudio tržištu.

Svetlana Pavlović, dipl. žurnalista

Poslednje ažurirano ponedeljak, 15 maj 2017 08:39  

Dodatne opcije