Почетна Vijesti - aktuelnosti Trening za upravlјanje čamcem

Trening za upravlјanje čamcem

Štampa

U saradnji sa Crvenim krstom (CK) i Civilnom zaštitom (CZ) iz Šamca, švajcarski Crveni krst organizovao je u Šamcu dvodnevni trening za upravlјanje čamcem na kojem učestvuje 26 učesnika iz Brčko – Distrikta, Orašja i Šamca.

Službenik za podršku projektu pri švajcarskom CK Emina Babović - Gojačić kaže da je cilј obučiti lјude kako da upravlјaju motornim čamcem u slučaju poplave i evakuacije stanovništva, odnosno distribucije hrane, vode i lijekova ugroženom stanovništvu.


„Treba da imamo obučene lјude koji tačno znaju šta trebaju da rade u takvim situacijama kako nam se nebi dešavale lјudske žrtve“ – kaže Babović - Gojačić.
Ona je podsjetila da je ova aktivnost dio projekta „Upravlјanje rizicima od katastrofa na nivou Mjesnih zajednica koji švajcarski CK implementira od novembra 2015. na područjima Brčko distrikta, Orašja i Šamca.


Ona je istakla da nakon ovog treninga organizuju trening iz logistike upravlјanje skladišten sa posebnim osvrtom na upravlјanje skladištem u kriznim situacijama, tri simulacije u Brčko – Distriktu, Orašju i Šamcu koje uklјučuju i krizni štab i CK, ali i povjerenike Civilnih zaštita u MZ, te nakon toga trening za članove višenamjenskih terenskih ekipa crvenih krstova i dr.


„Vrijednost ukupnog projekta, svih aktivnosti koje su se realizovale i koje će se realizovati u tri opštine od novembra 2015. do decembra 2017. je oko 2 miliona KM.

Koordinator za upravlјanje rizicima od katastrofa pri švajcarskom CK sa sjedištem u Šamcu Aleksandar Panić kaže da su spasioci iz Šamca ovdje kao instruktori u praktičnom dijelu, a ekipa iz Šamca je prošla sve obuke i polagala.


„Ekipa broji 8 aktivnih članova koji vježbaju i svoje znanje će prenijeti ostalim članovima. Obuka je od velikog značaja, posebno što je većina polaznika iz regiona uz rijeku Savu. Izloženi smo riziku od poplava u slučaju nečega možemo zajedno djelovati“ – kaže Panić.

Svetlana Pavlović, dipl. žurnalista

Poslednje ažurirano ponedeljak, 15 maj 2017 14:50  

Dodatne opcije