Почетна Вијести - актуелности Одржана прес конференија у ЈП „Водовод и Канализација“

Одржана прес конференија у ЈП „Водовод и Канализација“

Штампа

У Шамцу је одржана прес конференција на којој је вршилац дужности директора ЈП „Водовод и Канализација“ Михајло Ђурђевић обавијестио грађане о затеченом финансијском стању у овом предузећу, те корацима које ће предузимати у наредном периоду.

Ђурђевић рекао је да је дуг предузећа 5. априла када је преузео дужност 1.282.62 КМ од чега 650.000 КМ за струју, преко 200.000 КМ „Водама Српске“, 240.000 KM заостали дуг за кредит подигнут 2014. године од 300.000 КМ, каматне стопе 9,95 %, дуговања по разним добављачима, 7 неуплаћених доприноса и 3 нето плате.

„Потраживања од грађана су 425.000 КМ, од правних лица 212.000 КМ, а мјесечне обавезе за струју, репрограме, рате кредита 43.000 КМ, а наша потраживања 41.000 КМ од чега је наплативо 29.000 КМ“ - каже Ђурђевић додајући да је проблем неплаћење рачуна за воду и то је нешто на чему се мора радити.

Он каже да ће позвати на разговор све који не плаћају воду, а имају рачуне преко 1.000 КМ да направе уговор о снабдијевању и плаћању заосталог дуга, то је предуслов да би предузеће послује позитивно.

„Направићемо уговор са свим потрошачима. Онима који не плаћају биће уведене санкције како би заштитили оне који плаћају. Постоји начин скидања са мреже или ћемо им оставити да имају 2 дцл воде у сат времена“ – каже Ђурђевић.
Он је подсјетио да је вода бактериолошки и хемијски исправна, те да два пута мјесечно Институт из Добоја узима узорке.

Ђурђевић каже да је Шамац дуго година имао проблем са снабдијевањем воде, а највећи проблем је био недостатак притиска у горњим спратовима и прибјегавало се разним рјешењима, један бунар други трећи повећање капацитета није се дошло до правог рјешења.

„Институт за воде из Бијељине је 2008. године радио хидрауличку анализу функционисања водовода и јасно написао да су физички губици у мрежи били 64,5 одсто, а осталих 82 % укупни губици. Знајући за све ипак се ишло 2016. године у изградњу водоторња и повећање притиска, ииако је препорука била да се не иде у инвестицију док се не замјени градска мрежа и санирају постојећи губици“ – каже Ђурђевић.

Он подсјећа да су губици у шамачком Водоводу око 88 %, а дозвољени губици по европским стандардима до 15 %.

„Послије поплава имали смо шансу ријешити проблем, кредити, донације. Проширена је мрежа на околна села, али само 6 % се прикључили на Водовод, други нису због високе цијене. Цијена прикључка је 599 КМ, а моја идеја уз пристанак скупштине која ће бити у јуну мјесецу је да се одрекнемо таксе од 200 КМ која би требала припасти Водоводу у корист грађана да се прикључе на мрежу да би повећали број потрошача“ - наглашава Ђурђевић.

Ђурђевић каже да је за све знао и свјесно ушао у проблеме, те да је један од његових планова у наредном периоду да се уђе у пројекат фотонапонске електране која би требала да буде изграђена на простору садашњег Водовода, а која би успјела измирити обавезе према електродистрибуцији и један дио средстава за рату кредита.

„За изградњу је заинтересован Институт за екологију из Марибора који би обезбиједио 30 do 50 % грант средстава, а остало кредит по повољним условима“ – каже Ђурђевић.

Последње ажурирано петак, 19 мај 2017 13:38

Додатне опције