Почетна Vijesti - aktuelnosti Održana pres konferenija u JP „Vodovod i Kanalizacija“

Održana pres konferenija u JP „Vodovod i Kanalizacija“

Štampa

U Šamcu je održana pres konferencija na kojoj je vršilac dužnosti direktora JP „Vodovod i Kanalizacija“ Mihajlo Đurđević obavijestio građane o zatečenom finansijskom stanju u ovom preduzeću, te koracima koje će preduzimati u narednom periodu.

Đurđević rekao je da je dug preduzeća 5. aprila kada je preuzeo dužnost 1.282.62 KM od čega 650.000 KM za struju, preko 200.000 KM „Vodama Srpske“, 240.000 KM zaostali dug za kredit podignut 2014. godine od 300.000 KM, kamatne stope 9,95 %, dugovanja po raznim dobavlјačima, 7 neuplaćenih doprinosa i 3 neto plate.

„Potraživanja od građana su 425.000 KM, od pravnih lica 212.000 KM, a mjesečne obaveze za struju, reprograme, rate kredita 43.000 KM, a naša potraživanja 41.000 KM od čega je naplativo 29.000 KM“ - kaže Đurđević dodajući da je problem neplaćenje računa za vodu i to je nešto na čemu se mora raditi.

On kaže da će pozvati na razgovor sve koji ne plaćaju vodu, a imaju račune preko 1.000 KM da naprave ugovor o snabdijevanju i plaćanju zaostalog duga, to je preduslov da bi preduzeće posluje pozitivno.


„Napravićemo ugovor sa svim potrošačima. Onima koji ne plaćaju biće uvedene sankcije kako bi zaštitili one koji plaćaju. Postoji način skidanja sa mreže ili ćemo im ostaviti da imaju 2 dcl vode u sat vremena“ – kaže Đurđević.
On je podsjetio da je voda bakteriološki i hemijski ispravna, te da dva puta mjesečno Institut iz Doboja uzima uzorke.

Đurđević kaže da je Šamac dugo godina imao problem sa snabdijevanjem vode, a najveći problem je bio nedostatak pritiska u gornjim spratovima i pribjegavalo se raznim rješenjima, jedan bunar drugi treći povećanje kapaciteta nije se došlo do pravog rješenja.

„Institut za vode iz Bijelјine je 2008. godine radio hidrauličku analizu funkcionisanja vodovoda i jasno napisao da su fizički gubici u mreži bili 64,5 odsto, a ostalih 82 % ukupni gubici. Znajući za sve ipak se išlo 2016. godine u izgradnju vodotornja i povećanje pritiska, iiako je preporuka bila da se ne ide u investiciju dok se ne zamjeni gradska mreža i saniraju postojeći gubici“ – kaže Đurđević.

On podsjeća da su gubici u šamačkom Vodovodu oko 88 %, a dozvolјeni gubici po evropskim standardima do 15 %.

„Poslije poplava imali smo šansu riješiti problem, krediti, donacije. Proširena je mreža na okolna sela, ali samo 6 % se priklјučili na Vodovod, drugi nisu zbog visoke cijene. Cijena priklјučka je 599 KM, a moja ideja uz pristanak skupštine koja će biti u junu mjesecu je da se odreknemo takse od 200 KM koja bi trebala pripasti Vodovodu u korist građana da se priklјuče na mrežu da bi povećali broj potrošača“ - naglašava Đurđević.

Đurđević kaže da je za sve znao i svjesno ušao u probleme, te da je jedan od njegovih planova u narednom periodu da se uđe u projekat fotonaponske elektrane koja bi trebala da bude izgrađena na prostoru sadašnjeg Vodovoda, a koja bi uspjela izmiriti obaveze prema elektrodistribuciji i jedan dio sredstava za ratu kredita.

„Za izgradnju je zainteresovan Institut za ekologiju iz Maribora koji bi obezbijedio 30 do 50 % grant sredstava, a ostalo kredit po povolјnim uslovima“ – kaže Đurđević.

Svetlana Pavlović, dipl. žurnalista

Poslednje ažurirano petak, 19 maj 2017 13:38  

Dodatne opcije