Парастос за погинуле борце у отаџбинском и Другом свјетском рату

За погинуле у одбрамбено-отаџбинском и Другом свјетском рату данас је служен парастос у шамачкој мјесној заједници Српска Тишина, положени су вијенци и цвијеће, а шамачки свештеници су служили парастос.

У одбрамбено-отаџбинском рату у овом мјесту погинуло је 10 бораца и троје цивила, а у Другом свјетском рату погинуло је 128 мјештана Српске Тишине, од којих су 1. децембра 1944. године усташе свирепо убиле 59 Срба, међу којима десеторо дјеце.

Начелник општине Шамац Ђорђе Милићевић истакао је да су данас одали пошту невино убијеним жртвама 1. децембра 1944. године.

„Убијени су само зато што су припадали једном народу, 73. године послије тога одајемо им пошту с поруком да православни народ прашта, али зарад своје историје не може и не треба да заборави“ – каже Милићевић.

Он је додао да је данас разговарао са представницима Општинске борачке оганизације, мјесне борачке организације Српска Тишина и мјесне заједнице Српска Тишина да у наредном периоду обиљеже мјесто страдања цивилних жртава Српске Тишине у Другом свјетском рату.

Предсједник Савјета МЗ Српска Тишина, потомак Лука Станојевић каже да су међу невино убијеним жртвама три имена Станојевића који су настрадали директно од усташке руке.

„Убијени су ми дјед Лазар, очев отац, дјед Душан Јоцић мајчин отац. Мој прамдјед Јаков Станојевић стријељан је на ћуприји у Тишини. У отаџбинском рату изгубио сам брата Милорада (31)“ - каже Станојевић додајући да им овај дан много значи да се поклањају жртвама и преносе сјећања на своје потомке да се не заборави и да се никада више ником не деси овако зло.