Потписан пројекат „Здравље и старење“

Начелник општине Шамац Ђорђе Милићевић и координатор швајцарског Црвеног крста – канцеларија у Тузли (ЦК) Серафина Вилушић потписали су у Шамцу споразум у оквиру пројекта „Здравље и старење“,пројекат траје до 2020. године, а финасијери су швајцарски ЦК са 107.000 КМ и општина Шамац са 50.000 КМ.
Начелник општине Ђорђе Милићевић захвалио се швајцарском ЦК и истакaо да ово није први пројекат који реализују са њима, те да сви њихови пројекти спадају у ред оних који олакшавају живот на овом подручју.

„Ово је више него значајан пројекат који ће бити имплементиран на подручју општине у наредних три године заједничким учешћем општине и швајцарског ЦК. Он подразумјева бригу и његу  старих лица. У првој години биће 30 корисника, а очекујемо да ће се у наредним годинама тај број и повећати“ – каже Милићевић додајући да ће им сви максимално бити на располагању уз помоћ медицинских сестара и неговатељица да би им у овим тешким временима олакшали живот.
Координатор програма његе и помоћи у кући у оквиру пројекта „Здравље и старење“ при  швајварском ЦК у Тузли Сeрафина Вилушић каже да је ово наставак програма од прије четири године, или друга фаза који је започео у БиХ, а сада се проширио на општину Шамац и град Добој.

„Ријеч је о пружању подршке у виду његе и попмоћи у кући старијој популацији којима из различитих разлога за останак у властитом дому потребна помоћ и њега другог лица. Главни имплементинг партнер у овм пројекту je ЦК општине Шамац“ – каже Вилушићева.
Она додаје да се одмах по званичном креће у конкретну реализацију пројекта, а ради се о особљу његоватеља, медицинара и цертифицираним његоватељима који ће пружати услуге у кући преко ЦК Шамац људима у њиховим кућама.
„Сви они ће бити са Бироа за запошљавање и биће плаћени за свој рад. У оквиру овог пројекта прво се морају створити неки технички услови, да би се кренуло са имплемeнтацијом конкретних активности на терену. Швајцарски ЦК поред ових средстава од 107.000 КМ које поразумијевају оперативне трошкове за имплементацију пројекта уложиће средства и у адаптацију простора  који је неопходан“ – каже Вилушићева додајући да ће исто тако учествовати и у даљој едукацији, јачању капацитета ЦК да што квалитетније имплементира услуге на терену.