Обиљежен Дан бораца у Шамцу

Поводом Дана бораца у Шамцу је одржана свечана академија којој је претходило полагање вијенаца на Централном спомен-обиљежју у одбрамбено-отаџбинском рату од 1992. до 1995. године на градском тргу.
Начелник општине Шамац Ђорђе Милићевић је истакао да је Дан бораца у суштини дан када се мора направити рекапитулација шта је урађено за категорију бораца који су створили РС, те истаћи шта је добро урађено и шта се мора урадити.
„Много је урађено, али морамо истаћи ствари које могу бити много боље и јаче. У аманет  нашим генерацијама морамо оставити сјећања на борце који су дали живот за РС,  за опстанак на подручју Посавине што је посебно битно за општину Шамац. Морамо рећи да БО, локална заједница и ресорно министарство могу много више учинити за ове категорије бораца када је у питању стамбено збрињавање“ – каже Милићевић.

Он је додао да је Општинска управа и ове године предвидјела у буџету значајан износ средстава за ову категорију, те најавио за наредну седмицу састанак са борачком организацијом на тему како интензивирати рад, не само БО него и Спомен собе која сјећа на све борце који су дали живот за РС, те како ће он као начелник Општине значајније дати на значају рјешавању проблема борачке популације.
Предсједник БО Шамац Лазар Благојевић истакао је у бесједи да сви својим сјећањима исказујемо захвалност жртвама и продужавамо њихово трајање.
Благојевић је додао да је 14. фебруар, дан када је почео Први српски устанак, изабран за обиљежавање Дана Борачке организације Српске ради тога што то симболизује континуитет борбе Српског народа за самосталност и слободу.
На свечаној академији су уручене новчане награде у износу од 100, 50 и 30 КМ ученицима основних и средњих школа за најбоље литерарне и ликовне радове, те најбољим шахистима.
Предсједник Комисије за избор и награде Милован Дујковић рекао да је тема литерарних радова на конкурсу била „А мајка ваша земља вам је ова“ за средњошколце, а за основце „Пред Споменковим спомеником“, те да се на конкурс јавило преко 26 прозна и 18 ликовних радова.
У конкуренцији средњих школа прво мјесто је припало Милици Мишикић, друго Андреjу Павловићу, а треће Марији Ђурић.
У конкуренцији основаца првонаграђена је Ивана Ристанић, друго су дијелили Душан Јоксимовић и Тамара Кантар и треће Ружица Аранђић.
Првонаграђени за ликовни рад је Анкица Шавија, другонаграђена Илијана Јешић, трећенаграђена Сара Лазаревић.
Првонаграђена у шаху у конкуренцији јунира је Хелена Гајић, друго Душан Јоксимовић и треће Илија Ристић, док је у конкуренцији сениора првонаграђени Боро Анђелић, другонаграђени Жељко Јосиповић и трећенаграђени Микица Јоксимовић.