Бесплатне књиге за дјецу из вишечланих породица

Начелник oдјељења за привреду и друштвене дјелатности у општини Шамац Милан Симић 15. септембра је у основној школи Шамац заједно са директором школе Ранком Дамјановићем уручио три комплета књига за три одлична ученика петог, шестог и седмог разреда која потичу из породица са четворо и више дјеце. Ове књиге донирало је Министарство за омладину и спорт у Влади Републике Српске које је већ донирало и бесплатне књиге за ученике првог и другог разреда.

-Нама је из општинске управе драго када можемо присуствовати овим догађајима гдје се промовише прије свега рад, труд и породице са више дјеце. Поред ових мјера Владе и Министарства и општинска управа Шамац такође има око 200 хиљада марака на располагању за сличне сврхе. Прије свега ради се о 25 хиљада марака подстицаја за наталитет на годишњем нивоу и до данас од нове године сачињено је 60 рјешења, што значи да је на нашој општини рођено 60 дјеце – рекао је Милан Симић, начелник Одјељења за привреду и друштвене дјелатности.

Симић је истакао да су у Буџету општине Шамац резервисана средства до краја године, али како каже волио би да та средства не буду довољна односно да буде рођено више дјеце, а тада би дали још средстава. Поред овог гранта, у општини Шамац постоји грант за стипендије ученика гдје такође при одређивању стипендија студената који ће се стипендирати, важну улогу заузимају породице са четворо и више дјеце, а такође за превоз ученика из буџетских средстава стимулишу дјеца из ових породица.

Бесплатне књиге добили су Милица, Лазар и Душан Живковић који потичу из породице са петоро дјеце, а чији је отац на путу да озваничи почетак рада удружења са четворо и више дјеце под називом „Четири плус“ Шамац.

- Част је и привилегија за нас родитеље да наша дјеца добију бесплатне уџбенике, али истовремено то на неки начин представља одређену врсту дискриминације за оне родитеље који имају дјецу и којима је мало фалило за одличан успјех- рекао је Јован Живковић, отац петоро дјеце и предсједник удружења „Четири плус“ у Шамцу.

Живковић је истакао да очекује у наредној седмици озваничење удружења када се нада да ће проблеми породица са четворо и више дјеце наићи на веће разумијевање код свих институција које су релевантне да помогну.

Светлана Павловић