Шамачки ФК „Борац“ прославио вијек постојања и рада (ФОТО)

Свечана Академија поводом 100 година постојања Фудбалског клуба „Борац“ из Шамца одржана је у кино сали гдје су додијељена признања најбољим најзаслужнијим за овај велики јубилеј.
Обиљежавању овог јубилеја присуствовали су министар енергетике и рударства у Влади РС Петар Ђокић, генерални секретар ФСРС Горан Ћејић, помоћник министра породице омладине и спорта Драган Јаћимовић и шеф кабинета замјеника министра цивилних послова Миодраг Росић, представник одсјека за међународну сарадњу и развој спорта у Министарству цивилних послова  БиХ Велибор Васовић, представници спортског, културног и привредног живота са ових простора.

На свечаној академији додијељено је 16 златних Плакета спортским радницима који су дали допринос у раду и афирмисању ФК „Борац“.
Додијељено је и 49 сребрних Плакета, те 22 повеље фудбалерима који су, осим за ФК „Борац“ наступали и за клубове у савезном рангу такмичења у СФРЈ и свим државама насталим распадом бивше Југославије.
Овом приликом додијељено је 18 Повеља спортским организацијама и клубовима и другим правним лицима који су допринијели развоју ФК „Борац“ и његовали дугогодишња спортска пријатељства.
„ФК „Борац“ је посебна љубав и од када постоји па све до данас био је једна врста друштвене артикулације, онај који усмјерава, који је лидер и који зна начин да се бори и поштује. Драго ми је да је на такав начин приређено и ово вече“, рекао је Ђокић на синоћној свечаној академији.
Он је навео да ФК „Борац“ означава напредак, борбу за успјех и развој.
„Клубова који су у то вријеме настајали има много и носе различите називе „Јединство“, „Пролетер“, „Раднички“, „Побједа“ и други. Дакле у свему томе је много више од симболике, то је био друштвени покрет“, навео је Ђокић.
Он је додао да су фудбалски клубови у том периоду, а и послије тога, били носиоци друштвених активности, те да су се људи око њих окупљали да виде колико су вјешти, размјењују утиске о спорту и животу у заједници, те како могу да допринесу својој локалној заједници.
Начелник општине Шамац Ђорђе Милићевић истакао је да је синоћно вече „црно-бијелих“ и прослава обиљежавања првих 100 година ФК „Борца“ круна свих манифестација која је имала за циљ да се сјетимо свих људи који су дали свој допринос овом клубу.
„Кроз клуб је прошло десетине тренера и стотине играча. Заслужује да буде синоним за град Шамац. Играти за „Борац“ данас, јуче и сутра значи играти за овај град. Због тога смо успјели да цијела 2019. година буде у знаку овог клуба“, рекао је Милићевић.
Захваљујући свима предсједник ФК „Борац“ Благоје Симић рекао је да се свечаном академијом и „црно-бијелом“ вечери завршавају активности око прославе 100 година овог клуба.
„Активности су одговарале великом клубу као што је „Борац“. То је подржала и општина. Очекујем да ће ФК „Борац“ у наредном периоду радити још боље на свим селекцијама, стварати младе играче и бити препознати“, навео је Симић.
Генерални секретар Фудбалског Савеза Републике Српске Горан Ћејић рекао је да је поносан на чињеницу да је ФК „Борац“ стао у ред стогодишњака, те се нада да ће прослављати још много година заједно са њима.
„Фудбалски Савез Српске узео је своје учешће и уручио новчану помоћ и посебну плакету ФК „Борац“ из Шамца. Овај клуб је присутан од 1992. године, од оснивања Савеза и то је наш важан сегмент“, навео је Ћејић.
Он је истакао да је ФК „Борац“ у потпуности оправдао своје име 2014. године када се као клуб који је највише страдао у поплавама издигао и постигао резултате.
Фудбалер Илија Катић био је најбољи играч, најбољи центарфор друге лиге Југославије, играо је у београдском „Партизану“, остварио своје снове и од града Цириха добио кључеве.
Он је истакао да је везан за Шамац и ФК „Борац“, те да му је срце пуно сваки пут када долази у Шамац.
„Био сам 22. дијете у породици, а људи кажу да та дјеца или ваљају или не ваљају, ето ја сам ваљао па су ме чували. Почео сам у „Борцу“ за који не може свако да игра. Зато сам поносан и данас“, рекао је Катић.
Након свечане академије, у хотелу „Плажа“ одржано се „Црно-бијело вече“.