Служен парастос у Горњој Слатини

У Горњој Слатини код Шамца данас је служен парастос и положени вијенци за 29 бораца Војске Републике Српске и једну цивилну жртву протеклог рата са овог подручја.
Начелник општине Шамац Ђорђе Милићевић је рекао да су прославу Видовдана слатинци  задњих 15. година проширили на Видовдански сабор, који се три дана одржава у Горњој Слатини, започет књижевном вечери, а завршава се вечерас низом културних и спортских манифестација, те да је Парастос моменат да се присјете свих жртава.

Милићевић подсјећа да је Видовдански сабор централна манифестација прославе Видовдана на цијелом подручју општине Шамац која је дала бројне жртве за спајање истока и запада РС.
„Српски народ се 90 тих година самостално изборио за своју слободу уз подршку Срба из цијеле РС. Ту  слободу ћемо знати преносити на млађе генерације. Ово је порука свим људима у Посавини да добро запамте шта су ови људи дали за њихову слободу и да ову традицију наставе у годинама које су пред нама“, каже Милићевић.

Саво Босић, комадант Друге посавске бригаде каже да је у рату учествовао од првог до последњег дана рата.
„Данас је 26 година откако смо започели са одбраном ових простора Посавине. Ја увијек наглашавам да смо ми бранили Посавину, бранили народ. Могу да вам кажем да смо то успјешно одрадили“ - каже Босић.

Предсједник Општинске борачке организације Шамац Радован Зорановић каже да је једна од идеја ове организације да се обиљежавање Видовдана уврсти у календар републичког обиљежавања у склопу пробоја Коридора, те ће упутити захтјев Одбору за обиљежавање значајних датума при републичкој БО.

Данас је организовано и такмичење у 10 дисциплина, фудбал, одбојка, навлачење конопца и друге, гдје је учешће узело око 300 мјештана Горње Слатине, два засеока Грбача и Пањик.