Потписан споразум о финансирању пројекта донаторским средствима Владе Србије

Министар финансија Републике Српске Зора Видовић потписала је прошле седмице  у име Владе Српске појединачне споразуме о финансирању пројеката донаторским средствима Владе Србије са градоначелницима и начелницима 42 јединице локалне самоуправе које су крајњи корисници донације, међу којима је и општина Шамац.

Влада Србије одобрила је 9,3 милиона евра Републици Српској као једнократну помоћ ради реализације започетих пројеката у оквиру механизма сарадње на основу Споразума о успостављању специјалних паралелних односа између Српске и Србије.
Начелник општине Шамац Ђорђе Милићевић изјавио је  да је Влада Републике Србије у склопу подршке капиталним пројектима одбрила износ од 50.000 еура општини Шамац, а та средства ће бити утрошена за реконструкцију Основне школе „Обудовац“ у Обудовцу.
Он је додао да ће општина Шамац наредних дана израдити пројекат адаптације унутрашњости школе и на основу процјене за наведени износ у току мјесеца јула очекују да распишу тендер за избор извођача радова.
„На шамачком подручју имамо четири Основне школе, у Шамцу, Црквини, Горњој Слатини и Обудовцу. Основне школе у Горњој Слатини и Обудовцу нису саниране у скорије вријеме. Имајући то у виду  препознат је значај рекострукције школе у Обудовцу и овај износ од 50.000 еура  биће искориштен токон наредних мјесеци“, каже Милићевић.
Србија је у оквиру механизма сарадње Српској до сада одобрила 24,4 милиона евра донаторских средстава која се реализују путем Министарства финансија Републике Српске.
Донације су усмјерене за реализацију капиталних пројеката највећим дијелом у јединицама локалне самоуправе у Републици Српској, као и у јединицама локалне самоуправе у Федерацији БиХ са већинским српским становништвом.

Светлана Павловић, дипл.журналиста