Одржана 32. редовна сједница Скупштине општине Шамац (ВИДЕО)

У скупштинској сали у општини Шамац данас је одржана 32. редовна сједница Скупштине на којој су одборници расправљали о 12 тачака дневног реда које су значајне за ову локалну заједницу.
Након усвојеног дневног реда на сједници Скупштине начелник општине Шамац Ђорђе Милићевић  обавијестио је одборнике о својим активностима између двије сједнице, а затим се приступило дневном реду.

Предсједница Скупштине општине Николина Шкрбић, поред осталих, истакла је посебно информацију  о стању и материјално економском положају пензионера на подручју општине Шамац.
„Информација о стању и материјално економском положају пензионера је новина у Програму рада Скупштине. Удружење пензионера је добило прилику  да  се обрати одборницима. У последње двије године Удружење пензионера у Буџету Општине има свој грант у висини од 7.000 КМ, а Општина подржава и рекреативне активности Удружења пензионера“, каже Шкрбићева.
Шкрбићева је истакла да су одборници данас као допуну дневног реда имали и Одлуку о статусу, платама и другим правима функционера општине Шамац.
„Наиме, Уставни суд донио је пресуду да је тренутна одлука по којој се исплаћују плате  функционерима општине Шамац неуставна. Од 2005. године та одлука није мијењана, иако је 2013. године донесен нови Закон о статусу и платама функционера локалне самоуправе. У претходном скупштинском сазиву одлука је два пута стављана на дневни ред, није добила потребан број гласова да се усагласи са Законом. Јако је битно истаћи да ни у којој комбинацији није долазило у обзир да се повећа плата начелника и предсједника скупштине, ни ја као предсједник скупштине као ни начелник нисмо дозвољавали такву опцију. Према овој новој одлуци плата потпредсједника и замјеника начелника је умањена, усклађена је са Законом о статусу и правима функционера и чини 75% плате предсједника Скупштине односно начелника Општине Шамац“, нагласила је Шкрбићева.

Начелница Одјељења за општу управу Лепа Тривић образложила је информацију о остваривању  права одређених категорија у складу са Законом о правима бораца, војних инвалида и породица погинулих бораца у одбрамбено отаџбинском рату  у складу са општинском Одлуком о проширеном обиму права породица погинулих бораца и ратних војних инвалида и демобилисаних бораца са подручја општине у 2018. години.
Она је додала да је у претходној години  дошло доста позитивних промјена и доношења нових  законских  и подзаконских рјешења. Донешен је Закон о заштити жртава ратне тортуре који обухвата цивиле који су у претходном отаџбинском рату били изложеном неком физичком, психичком или сексуалном злостављању.
„На подручују општине Шамац пет лица је остварило право на примање по овом закону. Влада РС донијела је одлуку о одобрењу пласмана средстава и побољшања материјалног положаја бораца са навршених 65 година живота који имају укупно 15 година стажа, те им је омогућено да кроз мјесечно новчано примање остваре одређени новчани мјесечни износ који је 187 КМ, а укупно их има на овом подручју 16“, каже Тривићева.
Она истиче да је за похвалу овакав начин рада који значајно доприноси побољшању материјалног, али и било којег другог статуса ових категорија.
„Уставни суд у претходној години  прогласио је неуставном уредбу о борачком додатку гдје су лица која остварују право на мјесечни борачки додатак морали чекати наредну годину од године у којој су навршили 60 година живота. Сада у примјени оваквог става Уставног суда ми већ од наредног мјесеца, од дана подношења захтјева тим лицима одобравамо право на кориштење мјесечног борачког додатка“,  каже Тривићева.

На днашњој сједници Скупштине одборници су усвојили Одлуку о одређивању радног времена угоститељским објектима на подручју општине Шамац, информацију о активностима и техничкој опремљености Територијалне ватрогасне јединице Шамац за 2018. годину са планом рада за 2019. годину, информацију о стању и потребама социјално угрожених  категорија лица – корисника права на новчану помоћ у 2018. годину, те информацију о стању гробаља на подручју општине Шамац у 2018. години и дали своју подршку.
Подршку одборника добила је и Одлука о начину и условима јавне продаје непокретности у својини општине Шамац (локалитет Корпара), информацију о раду невладиних организација и удружења грађана на подручју општине Шамац у 2018. години, те извјештај о извршеним активностима у оквиру Програма превенције и контроле незаразних болести у 2018. годину.