Одржана редовна сједница Скупштине (ВИДЕО)

Одборници Скупштине општине Шамац данас су на 33. редовној сједници Скупштине расправљали о осам тачака дневног реда, те доносили одлуке важне за ову локалну заједницу.
Поред осталих, једна од најзначајнијих тачака на сједници Скупштине била је Извршење Буџета за првих шест мјесеци 2019. године , а о којој је одборнике информисао начелник Одјељења за финанисије Слободан Сјенчић.

Сјенчић каже да су укупна буџетска средства реализовани у износу од 3.319.256 КМ или 43,28 одсто у односу на планирани износ за 2019. годину 7.760.000 КМ, док су укупни буџетски расходи и издаци  реализовани у износу од 3.516.777 КМ или 45,85 одсто у односу на планиране у 2019. години.
„Драго ми је да су одборници Скупштине усвојили овај Извјештај за прво полугодиште који по мени стиже мало касно, али такав је програм рада Скупштине и није посебно актуелан у овом тренутку. Оно што је карактеристично за извршење буџета у првом полугодишту ове године је то да су приходи остварени у износу од 44 одсто у односу на годишњи план и то би се могло оцјенити као задовољавајуће иако сам ја очекивао бољи резултат бар на 46 или 47 одсто“, каже Сјенчић.

Он је додао да податке које имају сада у финансијама за последња три мјесеца указују да се знатно ситуација поправила, те да је такође карактеристично да је за овај период остварен негативан финансијски резултат, односно дефицит који је већ са 31. 8 позитиван.
„Надам да ћемо до краја године успјети поправити наплату властитих непореских прихода који су извршени са 36 одсто у односу на план, углавном због смањене инвестиционе активности у односу на претходну годину. Уколико би те задатке испунили онда би и буџет за цијелу годину био извршен у складу са планом. Константно радимо на наплати старих потраживања морам признати да смо ту доста успјешни. Текући приходи се пуне на задовољавајући начин“, каже Сјенчић.

Предсједница Скупштине Николина Шкрбић након сједнице Скупштине  изразила задовољство радом одборника.
„Приликом усвајања свих тачака, а посебно приликом усвајања тачке Извршења Буџета једном од најзначајнијих тачака на овој сједници сви одборници су имали конструктивне приједлоге и дискусије“, каже Шкрбићева.
Она је напоменула да су на данашњој сједници усвојене информације о раду општинских инспектора и о упису ученика основних и средњих школа на шамачком подручју у школској 2019/2020. години гдје је констатовано да је у основне школе у први разред уписано 20 ученика више него претходне године, а отприлике исти број ученика је уписан у средње школе.
„Такође и ове године закључком начелника општине сваки првачић који је уписан у Основну школу на подручју наше општине добио једнократну помоћ у износу од 100 КМ за припрему у школу“, каже Шкрбићева.
На данашњој редовној сједници Скупштине одборници су, поред осталих, усвојили информацију о наплати комуналних такси и накнада за првих шест мјесеци, те именовали вршиоца дужности ЈУ ЈЗУ „Апотека“ Шамац.