Потписани Уговори за изградњу и санацију 14 кућа

У Шамцу су потписани уговори са 14 корисника за обнову и изградњу кућа повратницима из Хрватске у БиХ, за шта ће бити издвојена средства из Регионалног стамбеног програма.
Пројекат финансиран средствима Развојне банке Савјета Европе спроводе Влада Републике Српске, односно Секретаријат за расељена лица и миграције, те Министарство за људска права и избјеглице у Савјету министара.

Уговоре су потписали начелник општине Шамац Ђорђе Милићевић и корисници пројекта.
Шест кућа налази се у Горњем Хасићу, по двије у мјесним заједницама Хрватска Тишина и Доњи Хасић, и по једна кућа у Гребницама, Новом Селу, Корници и Средњој Слатини.

Замјеник директора Републичког секретаријата за расељена лица и миграције Драган Јуричевић истакао је да се седам кућа ради из темеља, а седам ће бити обновљено, јер су дјелимично оштећене.
Јуричевић је додао да се данас извођачи уводе у посао, те да очекује завршетак радова до прољећа.

"У Републици Српској овим пројектом обухваћено је 218 кућа, од којих је 210 за Хрвате и осам за Бошњаке. Спроводи се у 14 општина Српске и вриједност је седам милиона марака", навео је Јуричевић.
Он је рекао да се Шамац, Брод и Вукосавље налазе у једном лоту од 33 куће, вриједности 1.100.000 КМ.

Замјеник начелника општине Шамац Иво Блажановић рекао је да су пријаве потенцијалних корисника Регионалног стамбеног почеле 2012/13. године и да се данас потписују уговори.
Он је навео да је ово вриједан програм, те подсјетио да за санацију једног објеката треба да буде утрошено скоро 30.000 КМ, а за градњу од темеља од 50.000 КМ до 70.000 КМ.
Блажановић је додао да то подразумијева врхунске стандарде и рјешавање свих сектора у градњу објекта, наводећи да су општина Шамац и све њене службе биле укључене у посао везан за документацију.