Започела друга фаза санације зграде старе библиотеке

У Шамцу је данас  почела друга фаза санације и адаптације зграде старе библиотеке чија је укупна вриједност радова 67.000 КМ, а које заједнички финансирају Федерално министарствo расељених особа и избјеглица у износу од 57.000 КМ и Општина Шамац са 10.000 КМ.
Начелник општине Шамац Ђорђе Милићевић и начелник Одјељења за просторно уређење и стамбено-комуналне послове Ведрана Михаљчић данас су обишли радове.

Начелник општине Ђорђе Милићевић је овом приликом истакао да је зграда старе библиотеке од посебног значаја за општину.
„Од Федералног министарства расељених особа и избјеглица по расписаном Јавном позиву добили смо износ од 57.000 КМ, а остатак од 10.000 КМ ће Општина финансирати из Буџета. Радиће се фасада и нова столарија те уређење дворишта које подразумијева уклањање два рушевна објекта у дворишту и насипање. Остаје нам да током следеће године обезбиједимо додатан дио средстава за унутрашње уређење како би завршили и унутрашњост зграде и вратили библиотеку на мјесто које јој и припада“, каже Милићевић.
Он додаје да ће радови бити завршени за 15 дана.

Аутор књиге „Монографија Босанског Шамца“ Никша Незировић каже да се ради о класичној аустроугарској вили која је изграђена у периоду између 1898. и 1904. године и коју су градили италијански мајстори.
„Специјално је доведен у Шамац архитекта и пројектант чувени Александар Витек који је пројектовао вијећницу у Брчком. Послије Другог Свјетског рата у овој згради је била смјештена градска амбуланта, а након тога библиотека. Од 1981. године библиотека је пресељена у Спомен дом „Митар Трифуновић Учо“, а у овој згради је био смјештен Суд за прекршаје“, каже Незировић.