Одржана сједница Скупштине Општине Шамац (ВИДЕО)

На 34. редовној сједници Скупштине општине Шамац, одржаној дана 31.10.2019. године у оквиру 2. тачке дневног реда Информација о активностима начелника општине између двије редовне сједнице Скупштине општине, начелник општине Ђорђе Милићевић је поред свих активности и догађаја у периоду извјештавања, информисао одборнике о пресуди Вишег привредног суда у Бања Луци, донесеној по жалби тужене Општине Шамац, којом је жалба одбијена и потврђена пресуда Окружног привредног суда у Добоју од 31.12.2018. године.

По потврђеној пресуди, Општина Шамац је у обавези исплатити тужиоцу „НБС Гроуп“ износ од око 1.200.000 КМ што са припадајућим затезним каматама и трошковима поступка износи преко 2.000.000 КМ.
Општина Шамац и предузеће „НБС Гроуп“ су 1999. године потписали Уговор о заједничком улагању ради остваривања одређених заједничких пословних циљева и стицања добиити а са циљем спречавања даљег пропадања Спомен дома „Митар Трифуновић-Учо“.
„Ради се о одбијању жалбе Општине Шамац од стране  Вишег привредног суда у Бања Луци и потврђивању пресуде која је мене као начелника општине затекла 23. новембра 2016. године, непосредно поред преузимање функције начелника општине. По пресуди Општина Шамац је дужна да исплати 1.200.000 КМ што уз  законске затезне камате и тошкове поступка износи преко 2.000.000 КМ. То је озбиљан удар на општински буџет“, каже Милићевић.
Он додаје да је све своје активности као начелник општине Шамац од преузимања функције 2016. године чинио у правцу рјешавања овог проблема, тако да је Општина Шамац уложила жалбу на пресуду из новембра 2016. године и вратила предмет на поновно одлучивање Окружном привредном суду.
„Окружни привредни суд је 2018. године поново потврдио такву пресуду, на што смо се ми жалили у децембру 2018. године. Директно сам тада разговарао са републичким јавним правобраниоцем како би се и правобранилаштво што више укључило у тај предмет,  јер његов исход заиста може довести до парализе финкционисања општине и општинског Буџета“, наглашава Милићевић.

Он подсјећа да се ради о неодговорној одлуци  претходног руководства  које  је раскинуло Уговор закључен 1999. године о заједничком улагању општине  Шамац и „НБС Гроуп“.
„Након раскида уговора када је имовина враћена општини Шамац логично је било да „НБС Гроуп“ поднесе тужбу за своја улагања. Тврдим да су улагања значајно мања у односу на оно што је суд донио у својој пресуди. Када је раскидан уговор, тадашње руководство се није консултовало са Правобранилаштвом, као  ни стручним лицима. С друге стране „НБС Гроуп“ је одмах по раскиду уговора тужила Општину за своја улагања, јер у Уговору из 1999. године јасно стоји шта су чије обавезе. Мислим да је овај случај заслуживао већи ангажман и Правобранилаштва и много одговорније понашање тадашњег руководства Општине Шамац“, каже Милићевић.
Он додаје да грађани са правом питају ко је одговоран за ову ситуацију.
„Оно што могу отворено да кажем је да 2010. године  комплетну иницијативу за раскид уговора са „НБС Гроупом“ води тадашњи начелник општине, а подржава га тадашњи сазив Скупштине општине“, каже Милићевић.
Он подсјећа да оно што му је отежавајућа околност јесте чињеница да је за све одлуке које је тада доносио начелник имао подршку Скупштине општине.
„Скупштина општине се тада позивала за циљ заштите имовине општине Шамац, а замислите данас имате потпуно уништен простор Спомен дома и у циљу заштите имовине имате пресуду којом Општина треба да плати 2.000.000 КМ. На мени је сада одговорност и обавеза да у наредном периоду спријечим блокаду рачуна општине Шамац. Обавићу директно разговоре са адвокатом и представницима „НБС Гроуп“ и пробати да спријечим блокаду општинског буџета, а заказаћу и састанак са Министарством финансија РС имајући у виду да ова судска одлука директно утиче на функционисање Општинске управе у наредном периоду“, каже Милићевић.

Предсједница Скупштине oпштине Шамац Николина Шкрбић је на данашњој редовној сједници  истакла да је  почетком октобра мјесеца у згради Општинске управе одржана Јавна расправа o нацрту Плана парцелизације за аутопут и гасовод,  дионицу пута Вукосавље - Брчко и Брчко – Рача и да су  на тој Јавној расправи мјештани мјесних заједница Гајеви, Корница и Горња Слатина кроз које пролази ауто пут дали своје примједбе.
„Скупштинa општинa је данас  на приједлог начелника донијела једногласно закључак да подржава овај пројекат али да тражи од Института за грађевинарство да се приликом коначне израде Плана парцелизације води рачуна о томе да се та дионица ауто-пута измјести што ближе међуентитеској граници како би био обухваћен што је могуће мањи број индивидуалних стамбених објеката“, каже Шкрбићева.
На данашњој редовној сједници одборници су усвојили закључак о прихватању Нацрта Ребаланса буџета опшштине Шамац за 2019. годину који је образложио начелник Одјељења за финансије Слободан  Сјенчић.
„Ребалансом буџета за 2019. годину планирана су буџетска средства у износу од 7.725.000 КМ или 1 одсто више у односу на усвојени буџет за 2019. годину, а чине их буџетски приходи у износу од 7.100.000 КМ, примици за нефинансијску имовину у износу од 495.000 КМ и остали примици у износу од 130.000 КМ“, каже Сјенчић.
На истој сједници усвојени су Ивјештај о раду ЈПУ „Радост“ Шамац за радну 2018/2019 годину, годишњи програм рада за 2019/20 годину ЈПУ „Радост“, Годишњи прграм рада за 2020. годину ЈУ „Народна библиотека“, информације о раду и стању предшколског, основног и средњег образовања  и успјеху ученика на крају школске 2018/2019 године, те информацију о заштити дјеце и омладине са сметњама у развоју у 2018. години.