Широм општине прослављена школска слава Свети Сава (ФОТО)

На подручју општине Шамац, основне школе у Шамцу, Црквини, Слатини и Обудовцу и средња школа у Шамцу,  као и храм у Горњој Слатини, су свечано обиљежили своју крсну славу Светог Саву, у Шамцу је одржана Светосавска академија и у Обудовцу Светосавска бесједа.
Почело је са Светосавском  академијом  у Шамцу у организацији Православне црквене општине Шамац, у сарадњи са црквеном одбором и општином Шамац.

Ђакон Љубо Босић истакао је у светосавској бесједи да данашња дјеца и омладина треба да се угледају на Светог Саву који је био послушан син, добар ђак, те да треба да се уче од лика Светог Саве.
"Свети Сава био је истински хришћанин, загледан у царство небеско, који живи у овом свијету, мучи се, носи свој крст, посрће, али живи царство небеско, ради, не претвара се у биљку која чека крај него се бори, а опет не ради неких овоземаљских успјеха него управо све што чини, чини Бога ради", нагласио је ђакон Босић синоћ на Светосавској академији.
Један од организатора протојереј стафрофор Јово Лакић рекао је да је до сада углавном Светосавску академију организовала шамачка "Просвјета".
"Осим свих нас који смо организовали Светосавску академију, укључили смо и омладину да прославе Светог Саву како то треба да се прослави наш први архиепископ просвјетитељ Свети Сава. Нека молитвама све Вас Господ благослови и умножи добра у вашим домовима и свуда у свијету", додао је Лакић.
У култутно-умјетничком програму наступили су Пјевачко друштво "Херувими", Етно КУД "Посавина" Црквина, школски хор ОШ "Шамац" и чланови школе традиционалног пјевања Јоване Секулић.
Коло српских сестара "Косовка дјевојка" из Шамца припремило је богату трпезу за све присутне.
Славље поводом Савиндана организовано је и у Основној школи у Обудовцу, а на свечаности су уручене захвалнице донаторима и најбољим ђацима.
Пригодан програм припремљен је у спортској сали у Обудовцу код Шамца, а крсни колач су ломили обудовачки свештеници, директор ове школе Косовка Панић и начелник општине Шамац Ђорђе Милићевић.
Милићевић је поручио да је Свети Сава не само школска слава, него и слава свих Срба, будући да је ријеч о првом српском епископу који је у насљеђе оставио светосавље, а то је нешто што мора да се чува и баштини.
Он је истакао да су се на данашњој свечаности окупили представници свих генерација које су основно образовање стекле у обудовачкој школи, као и мушког и женског одбојкашког клуба, који су поникли у овој установи.
"Славимо и њихове добре резултате које су постизали свих ових година", поручио је Милићевић.
Милићевић је подсјетио да су владе Србије и Републике Српске са општином Шамац у протеклим годинама уложиле много да школа буде функционална, уз најаву да ће то бити настављено.
У културно-забавном програму учествовали су ученици са рецитацијама и скечевима, а Културно умјетничко друштво СПКД "Просвјета" извело је неколико кореографија.
У Црквини су наставници са својим ђацима прославили своју крсну славу, а два наставника  разредне и предметне наставе Радован Витезовић проф. математике и информатике и Драшко Симић проф. разредне наставе добиће данас у Бања Луци светосавску награду за свој рад.
Према ријечима директорке Ирене Комленовић Министарство просвјете и културе РС ове године је по први пута расписало Јавни позив за избор кандидата за светосавску награду за наставнике разредне и предметне наставе који у просвјети раде више од 15 година, имају освојена прва мјеста на такмичењима и у свом раду примјењују иновативне методе и технологију.
„Од 24 наставика у цијелој РС, два наставника из Црквине добијају светосавске награде што за нас много значи, а сматрам да смо учинили праву ствар што смо их предложили. Комисија на нивоу Републике је то позитивно оцијенила“, каже Комленовићева.
Бесједа, 126. по реду, одржана је синоћ у Дому културе "Др Милан Јелић" у организацији Српског просвјетног и културног друштва (СПКД) "Просвјета".
Свештеник Милан Михајловић истакао је у светосавској бесједи у Обудовцу да је биографија Светог Саве биографија цијелог српског народа.
Начелник општине Шамац Ђорђе Милићевић захвалио је за подршку да се очува традиција српског народа на овим просторима, те додао да је ово један од најважнијих културних догађаја на овом подручју с обзиром на то да је Обудовац сачувао од заборава богатство традиције, обичаја и културе.
Он је напоменуо да је општина све вријеме била спонзор и покровитељ манифестације.
У синоћњем програму учествовало је око 100 чланова "Просвјете" који су се представили кореографијама игара и обичаја из Посавине, а наступили су фолклорна и пјевачка секција.
Присутне је поздравио предсједник СПКД "Просвјета" Обудовац Милан Николић који их је позвао да се укључе у рад секција друштва, наводећи да друштво броји 120 чланова.
"Прва културна дешавања у Обудовцу датирају из давне 1895. године када је одржана прва светосавска бесједа", подсјетио је Николић.
Он је подијелио шест захвалница дугогодишњим члановима друштва и спонзорима.