Обиљежен Дан бораца у Шамцу (ФОТО)

Поводом Дана бораца у Шамцу су на централном споменику положени вијенци палим борцима у протеклом одбрамбено-отаџбинском рату на којем су урезана имена 440 погинулих бораца Друге посавске бригаде, од којих су 362 била са шамачког подручја.
Вијенце су положили представници локалне заједнице Шамац и представници Општинске Борачке организације Шамац.

Након полагања вијенаца предсједник Скупштине Николина Шкрбић рекла је новинарима да је Дан борца дан који Општина Шамац и Општинска борачка организација заједно организују сваке године у знак сјећања на оне који су створили РС.
Она је истакла да јој је част што је БО Шамац организовала да дјеца из Основне школе Шамац буду данас присутна приликом полагања вијенаца, а након тога да заједно са њима посјете Спомен собу.
„Битно је да се ми и млађе генерације подсјетимо колика је жртва бораца који су положили оно најбитније, своје животе у темеље Републике Српске. Јединство је борцима помогло да остваре  тај најузвишенији циљ који је био тада, одбрана наше Републике. Треба  да се ујединимо око заједниког циља да свима буде боље, да све институције од републичких до локалних воде рачуна прије свега о овим категоријама становништва како би знали, да ако водимо рачуна о онима који су се уградили у темеље РС да ћемо знати водити рачуна о данашњим млађим генерацијама“, каже Шкрбићева.
Предсједник Борачке организације Радован Зорановић каже  да овај дан обиљежавају Дан првог српског устанка, као и свој Дан бораца, а они као дио БО РС су узели такође да на један скроман начин обиљеже овај дан.
„Желимо да се сјетимо свих погинулих да одамо почаст свим борцима који су дали своје животе да ми имамо своју РС у којoj желимo да уживамо са млађим генерацијама и подсјећамо их на њихову жртву“, каже Зорановић.
Поводом Дана бораца у Шамцу је синоћ одржана свечана академија на којој је бесједио предсједник општинске Борачке организације Радован Зорановић, а подијељене су и награде за најбоље литерарне и ликовне радове основцима, средњошколцима, као и побједницима у шаховском турниру.
Зорановић истакао да сјећањима исказујемо захвалност жртвама и продужавамо њихово трајање.
Он је навео да је 14. фебруар, дан када је почео Први српски устанак, изабран за обиљежавање Дана Борачке организације Српске ради тога што то симболизује континуитет борбе српског народа за самосталност и слободу.
На синоћњој свечаној академији уручене су новчане награде у износу од 100, 50 и 30 КМ ученицима основних и средњих школа за најбоље литерарне и ликовне радове, те најбољим шахистима.
Предсједник Комисије за избор и награде Милован Дујковић рекао је да је тема литерарних радова на конкурсу била „Друга посавска је и моја бригаде” за средњошколце, а за основце „Теби пјевам и о теби пишем земљо моја” те да је на конкурс стигло 50 прозних и 105 ликовних радова.
У конкуренцији средњих школа прво мјесто припало је Весни Мишкић, друго Ружици Аранђић и треће мјесто су подијелили Петар Борис Нинковић и Љубица Божић.
У конкуренцији основаца првонаграђена је Ивана Ристић из Обудовца, друго мјесто Јелена Микић из Горње Слатине и треће мјесто су подијелили Алекса Кертић из Горње Слатине и Душан Јоксимовић из Обудовца.
Првонаграђени за ликовни рад је Илијана Јешић из Црквине, Сања Челиковић из Шамца и треће мјесто су подијелили Душанка Лазић из Шамца и Алексеј Бијелић из Обудовца.
Када су у питању шахисти млађих категорија прво мјесто припало је Хелени Симић, друго Петру Симићу и треће Душану Јоксимовићу, док је у конкуренцији сениора прво мјесто освојио Писаревић Горану, друго Стојану Благојевић и треће Новаку Иличић.
У културно забавном програму учествовао је хор пјевачког друштва “Херувими”, чланови традиционалне школе пјевања Јована Секулић и чланови рецитаторске секције из ОШ „Шамац“, а подијељене су и три захвалнице истакнутим појединцима који су дали допринос развоју Борачке организације.