Одржана сједница Штаба за ванредне ситуације

У Шамцу је, у складу са одлуком Владе Републике Српске о сузбијању вируса корона, обустављен рад четири Основне школе и Средњошколског центра „Никола Тесла“, забрањене све културне и спортске манифестације, те масовна окупљана грађана.
Начелник општине Шамац Ђорђе Милићевић, након одржане сједнице Штаба за ванредне ситуације  апеловао је данас  на грађане ове општине да поштују наложену мјеру и препоруке Владе Републике Српске у спречавању ширења вируса корона.

Милићевић подсјећа да је ово транзитно подручје, односно један од граничних прелаза у БиХ, те је битно остварити координацију између Дома здравља у Шамцу, општинских служби, свих предузећа и установа заједно са граничним прелазом у Шамцу.
„Ми смо данас донијели одлуку да се обезбиједи додатан број дезинфекционих средстава  потребних за све јавне установе и  предузећа, а зато је задужен санитарни инспектор у општини Шамац. Договорили смо да Дом здравља буде у сталној координацији са граничним прелазом у Шамцу. За сутра смо заказали заједнички састанак са свим предсједницима Савјета мјесних заједница са подручја општине Шамац како би их додатно информисали о новонасталој ситуацији“, каже Милићевић.

Он напомиње да су ово редовне мјере које су неопходне са аспекта закључака Владе РС, а имајући у виду закључке које се тичу забране извођења наставе на подручју цијеле Реублике.
„Апелујем на све грађане општине Шамац да се придржавају мјера Владе РС и да буду у том погледу крајње дисциплиновани. Ако је обустваљена настава и забрањено јавно окупљање онда то подразумјева да се заиста придржавају. Оно што знамо је да на подручју Општине нема обољелих од корона вируса”, наглашава Милићевић додајући да грађани не насиједају на панику и да не празне продавнице у смислу куповине одређених животних намирница, јер за то нема потребе.

Директор Дома здравља у Шамцу, епидемиолог др Јован Живковић је потврдио да је данас стављена под надзор женска особа која се сама пријавила породичном љекару, а дошла је из Италије.
„Добро се осјећа, није болесна, али због мјера предострожности ставили смо је под надзор и кућну самоизолацију у трајању од 14 дана по препроруци Института за јавно здравство РС“, каже Живковић.

Он додаје да је ово мјера предострожности за све путнике које долазе из земаља која су угрожене корона вирусом, а препорука је да сви људи који су боравили у подручју за које се зна или сумња да постоји епидемија да се сами јаве породичном љекару телефонски, не морају лично и да кажу гдје су и кад боравили како бисмо предузели одговарајуће мјере.
„Ако постоји вјероватноћа да су имали  додир са особом која је болесна или имала неке симптоме  кашаљ или било који други симптом који је везан за респираторно оболење за које се сумња да је узрочник короне код таквих особа је потребно и обавеза узимања узорака на анализу за присуство корона вируса. Ми пратимо сваки дан да ли има промјена, а у случају појаве, наше екипе ће предузети даље мјере“, каже Живковић.