Закључци Штаба за ванредне ситуације општине Шамац на дан 20.03.2020.г

1. У складу са препорукама од стране Републичког штаба за ванредне ситуације а тиче се успостављања услова за смјештај лица која ће бити задржавана при усласку у БиХ у периоду од 14 дана, Штаб за ванредне ситуације општине Шамац је предузео све радње које се тичу обезбјеђивања локације, услова за одржавање личне и колективне хигјене, хигјене простора, обезбјеђивање електричне енергије и воде, исхране, те медицинско и полицијско обезбјеђење.

2. Обавјештавају се грађани да је дана 18.03.2020. године на снагу ступила Уредба о враћању цијена на претходни ниво којом је прописано враћање цијена на ниво који је затечен у промету на дан 05.03.2020. године, чиме се спречава евентуални неконтролисани раст цијена производа у трговинама. По наредби Штаба за ванредне ситуације општине Шамац у наредном периоду контрола горе наведеног биће интензивирана од стране надлежне инспекције.

3. По основу Јавног позива за ангажовање волонтера за доставу хране и лијекова лицима а по налогу Штаба, формиран је списак волонтера. Стога, позивамо старија лица која се налазе у стању ургентне потребе за овом врстом услуге, као и лица која се налазе под надзором, уколико исти немају чланове породице да им помогну да се јаве сваки радни дан у периоду од 07 до 15 часова на број телефона Центра за социјални рад 054/620-210 а у дане викенда у истом периоду на број телефона ОО Црвеног крста 065/941-098.

4. У току данашњег дана настављају се активности на дезинфекцији јавних установа и површина.

5. Одржан је састанак са предсједницима Савјета мјесних заједница, на ком су информисани о актуелној ситуацији и предузетим актиностима Штаба за ванредне ситуације општине Шамац, а том приликом им је подијељена одређена количина маски, како би располагали истим у својим мјесним заједницама у случају ургентне потребе.

6. Општински здравствени инспектор је до сада издао 60 Рјешења о стваљању под здравствени надзор лица која се налазе у строгој самоизолацији у трајању од 14 дана а која су дошла из иностранства. Комунална полиција општине Шамац врши контролу поступања по наведеном.

7. Са данашњим даном 136 лица са овог подручја је под здравственим надзором, а дошли су из угрожених подручја.

Још једном апелујемо на суграђане да буду дисциплиновани и да се придржавају ограничења како би превентивним дјеловањем спријечили потенцијално ширење заразне болести изазване вирусом корона (COVID 19).

За све додатне информације и даљње упуте грађани су дужни да се јаве надлежној здравственој установи Дом здравља на телефоне: 065/546-689 и 054/490-201 или општинском здравственом инспектору на број 054/611-217 локал 105 до 15 часова, а послије 15 часова на телефон 124.