Закључци Штаба за ванредне ситуације општине Шамац на дан 22.03.2020. године

1. На подручју општине Шамац до 13 часова 22. марта 2020. године нема регистрованих случајева обољелих од вируса корона а под прописаним здравственим надзором је 156 лица која су допутовала из угрожених подручја.
У претходна 24 часа од стране Комуналне полиције извршено је 50 контрола  поступања по издатиим Рјешењима о строгој изолацији и стављању под здравствени надзор.
Апелујемо на лица која су стављена под здравствени надзор да се иста строго придржавају, у противном поред изречене прекршајне санкције у случају понављања-кршења мјере изолцаије слиједи и санкција по основу Кривичног закона.

2. Обавјештавамо грађане да је Републички штаб за ванредне ситуације донио Закључак о ограничењу и забрани кретања лица на територији Републике Српске:
- Наређује се забрана кретања лицима са навршених 65 и више година живота,
- Забрањује се свим лицима кретање на јавним површинама, у времену од 20:00 до 05:00 часова,
- Горе наведене забране кретања се не односе на:
а) здравствене раднике који су на задатку,
б) лица којима је неодложно потреба здравствена помоћ,
в) припаднике Министарства унутрашњих послова Републике Српске, који су на задатку,
г) друге припаднике агенција за спровођење закона и организација која врше јавна овлашћења, који су на задатку,
д) лица којима послодавац изда потврду о потреби кретања због несметаног обављања процеса рада,
ђ) лица којима Министарство унутрашњих послова Републике Српске изда дозволу за кретање.

3. Сходно томе, дајемо додатно појашњење везано за потврду о потреби кретања коју издаје послодавац лицима због несметаног обављања процеса рада. Наведена потврда треба да садржи:
-Меморандум пословног субјекта,
-Име и презиме радника,
-Број личне карте,
-Навести послове које радник обавља,
-Вријеме у којем је потребно да радник обавља посао,
-Релацију кретања и
-Потпис и печат.

4. На основу закључка Републичког штаба за ванредне ситуације а односи се на Закључак о ограничењу окупљања у вјерским објектима, командант Штаба за ванредне ситуације општине Шамац је о истом упознао представнике вјерских заједница на подручју општине Шамац.

5. Посебно апелујемо на све који су у могућности да се волонтерски ангажују око достављања основних животних намирница и лијекова особама којима је то потребно да се јаве Цивилној заштити општине Шамац ради регистрације на бројеве телефона 054 611 637 и 065 951 542 (вибер). Овом приликом желимо да нагласимо добру праксу мјештана Мјесне заједнице Доња Слатина.

6. Од сутра, 23.03.2020. године, тимови хигијенско епидемиолошке службе ЈЗУ Дом здравља Шамац ће почети са вршењем дезинфекције стубишта стамбених зграда на подручју насељеног мјеста Шамац. Овом приликом апелујемо на станаре да претходно изврше чишћење и припрему стубишта како би дезинфекција била што успјешније проведена.