Са сједнице општинског Штаба

1. На подручју општине Шамац до 13 часова 27. марта 2020. године нема регистрованих случајева обољелих од вируса корона, а под прописаним здравственим надзором укупно је 140 лица. Током претходна 24 часа под надзор су стављена три лица а укупно са данашњим даном из здравственог надзора изашло је 25 лица.
У карантин на граничном прелазу Шамац смјештено је 17 лица, од чега је осам са територије Републике Српске а девет лица је са територије Федерације БиХ.  У оквиру карантина извршено је тестирање седам лица, од којих је једно са подручја општине Шамац. Резултати тестирања  се очекују у току дана.
У претходна 24 часа од стране Комуналне полиције извршено је 57 контрола поступања по издатим Рјешењима о строгој изолацији и стављању под здравствени надзор. Сва контролисана лица су затечена на својим кућним адресама.

2. Обзиром на велико инетресовање грађана по питању потребе ношења маски, овом приликом обавјештавамо вас да сходно препорукама Института за јавно здравство РС, употреба маски се препоручује особама које имају неке од симптома респираторне инфекције и особама које брину о тим лицима. Остали грађани могу ношењем маски или на други начин (шал, марама и сл.) обезбиједити превентивну заштиту себе и лица са којим долазе у контакт.

3. Општински Штаб за ванредне ситуације констатује да је дана 20.03.2020 године предсједницима Савјета мјесних заједница подијељена одређена количина заштитних маски за ургентне потребе. Такође, у наредном периоду Штаб ће сагледати могућности за подјелу додатних количнина маски, скрећући пажњу на рационално кориштење обзиром на неизвјесност трајања пандемије.
Овом приликом напомињемо да је Општина Шамац једна од ријетких локалних заједница у Републици Српској која је у складу са могућностима подијелила маске како становништу са подручја општине тако и  сусједним општинама, а и од стране Републичког штаба за ванредне ситуације изузета је одређена количина заштитних маски за њихове потребе.

4. У складу са Наредбом о обавезном спровођењу мјера за реаговање на појаву болести изазване новим вирусом корона (Covid 19) у јединицам локалне самоуправе у Републици Срспкој објављене у Службеном гласнику бр. 23/20, препоручује се да се за спровођење мјера превентивне дезинфекције код правних лица, предузетника и физичких лица која обављају пословну дјелатност из реда запослених радника задужи лице које ће руковати са дезинфекционим средством намјењеним за дезинфекцију руку лицима која улазе у пословне објекте.